Tartu Ülikooli muuseumid ja botaanikaaed avatakse taas külastajatele

Sel ja järgmisel nädalal avatakse taas kõik Tartu Ülikooli muuseumi filiaalid. Kunstimuuseum teeb uksed külastajatele lahti 10. mail, tähetorn ja toomkirikus asuv ülikooli muuseum 11. mail. Juba sellest nädalast on avatud Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Kehtima hakkavad suvised lahtiolekuajad. Ülikooli muuseum, loodusmuuseum ja Tartu tähetorn on avatud teisipäevast pühapäevani kella 10–18 ning ülikooli kunstimuuseum esmaspäevast laupäevani kella 10–18. Klassid, kes alustavad ühist õppetööd 3. mail, on muuseumitundidesse oodatud juba nädal varem. Tartu Ülikooli botaanikaaed on avatud iga päev, kasvuhooned kella 10–18 ja avamaa kella 7–21.

Tartu Ülikooli muuseumis ajaloolises toomkirikus on lisaks püsiekspositsioonidele taas võimalik külastada näitust „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“. Veebruaris avatud näitus on pidulik ülevaade ülikooli kunstikogu aaretest. 11. maist algab ka Hullu Teadlase sünnipäevamäng ja avatud on toomkiriku tornid.

Tartu Ülikooli kunstimuuseum avab 14. mail näituse „Surma pale. Elu vägi surimaskides“, mis on pühendatud inimelu mälestusele ja väärtusele. Näitusega tuuakse Tartusse kolmandik Eesti mäluasutuste surimaskidest, teiste hulgas Aleksander Puškini, Immanuel Kanti, A. H. Tammsaare,  Oskar Lutsu, Netty Pinna ja Kalju Komissarovi surimask.

Hiljuti 210. aastapäeva tähistanud Tartu tähetorn kutsub avastama oma püsiekspositsiooni, mis tutvustab astronoomia põhitõdesid ja Eesti täheteaduse arengulugu. Juunis algavad päikesevaatlused tähetorni õuel. Suvel avatakse uus välinäitus Marsist.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsinäitusel saab rännata läbi Maa elus ja eluta looduse arenguloo Universumi tekkimisest tänapäevase loodusliku mitmekesisuseni. Samuti saavad külastajad tutvuda kolme ajutise näitusega.

Tartu Ülikooli botaanikaaia Eesti looduslike taimede osakonnal täitub 100 aastat loodusliku elurikkuse tutvustamisest ja selle puhul on 3.–31. maini avatud uus näitus „Väärt taimed“. Aastapäevale pühendatud näitusel saab tutvuda Eesti metsade ja niitude taimerikkusega. Näituse ajal pakutakse  huvilistele Eesti looduslike taimede osakonnast kogutud seemneid isikliku lilleniidu rajamiseks.

Muuseume külastades tuleb endiselt järgida ohutusnõudeid: kanda maski, hoida teiste inimestega vahet ja desinfitseerida käsi.

Lisateave:
Külli Lupkin, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsiooniosakonna juhataja, 737 6072, kulli.lupkin@ut.ee
Annely Jõgeva, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia turundus- ja kommunikatsioonijuht, 5665 5140, annely.jogeva@ut.ee