TÜ kunstimuuseumis saab vaadata ikooninäitust

Näitusekülastajad pühendatakse Bütsantsist pärit ikoonitraditsiooni iidsetesse saladustesse. Näha saab ikooni valmistamise erinevaid etappe ja selleks kasutatud materjale. Kanooniliste eeskujude sajanditepikkust püsivust peegeldavad ülikooli kunstimuuseumi vanausuliste ikoonid, mis pärinevad küll 18.–20. sajandist, kuid järgivad Bütsantsi ja vanavene eeskujusid.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41297","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Esmakordselt tutvustatakse laiemale avalikkusele 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses Raja külas munk Gavriil Jefremovit¨ Frolovi juhendamisel tegutsenud vanausuliste ikoonimaali töökoja ikoonide joonistuseeskujusid, mida on ligi poole sajandi vältel kasutatud vanausuliste ikoonide valmistamiseks. Näituse koostaja Külli Valgu sõnul oli neil eeskujulehtedel väga tähtis roll puhta vanavene ikoonikaanoni edasiandmisel.

"Frolovi töökoja ikoonid olid esteetiliselt kõrgel tasemel, sest seal maaliti ikoone vanas vaimsuses ja traditsiooniliste ikoonimaalivõtetega. Eeskuju on võetud Rubljovi-aegse Moskva koolkonna ja iidsete Novgorodi meistrite ikoonidelt. Sinna juurde kuulus ka vaimne haridus ja mungaelu reeglitest kinnipidamine, sest ainult puhta meelega maalitud ikoon sai tulla tõeliselt ilus," selgitas Külli Valk ning lisas, et Eesti kontekstis on kindlasti tegemist hinnalise kunstipärandiga.

Näitus jääb avatuks juunikuu keskpaigani ning sellega kaasneb lasteprogramm "Teeme ise"

Lisainfo: näituse koostaja Külli Valk, tel 737 5384


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press