TÜ nõukogu valis kolm professorit ja nimetas emeriitdotsendi

Tartu Ülikooli nõukogu valis oma 25. novembri istungil ajakirjanduse professoriks Halliki Harro-Loidi, kriminoloogia professoriks Jaan Ginteri ja tsiviilõiguse professoriks Irene Kulli. Emeriitdotsendi nimetuse pälvis eesti keele osakonna dotsent Jüri Valgele.

Halliki Harro-Loit on sündinud 1962. aastal Tallinnas. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis ajakirjandust, magistrikraadi kaitses 1993. aastal. 2001. aastal sai ta doktorikraadi poliitikateadustes Oslo ülikoolist. Ta on töötanud Eesti Ajakirjanike Liidu täiendusosakonna juhatajana, Tartu Ülikoolis lektori ja alates 2003. aastast kuni siiani dotsendina. Aastatel 2000 - 2007 juhatas ta ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituuti ning oli 2006-2007 sotsiaalteaduskonna prodekaan. Halliki Harro-Loidi peamised uurimisvaldkonnad on ajakirjandusuuringud (riikide/kultuuride vaheline võrdlev analüüs); ajakirjandusliku diskursuse ja kultuurikommunikatsiooni analüüs; interdistsiplinaarsed uuringud; meediaharidus, õppekava uuringud ja väärtuskasvatus ļasteaia- ja koolikeskkonnas; kriisikommunitakstioon jne. Temalt on ilmunud 48 teaduslikku publikatsiooni, neist 19 viimase viie aasta jooksul. Halliki Harro-Loit kuulub mitmetesse rahvusvahelistesse erialaorganisatsioonidesse. Tema juhendamisel on kaitstud üks doktoritöö, veel 7 on juhendamisel.

Jaan Ginter on sündinud 1956. aastal Tallinnas. Tartu Riiklikust Ülikoolist sai ta juristidiplomi cum laude 1979. aastal, doktorikraadi kaitses 1986. aastal Moskva Kriminoloogia Instituudis. Õigusteaduste magistridiplomi sai ta aga Columbia ülikoolist New Yorgis 1993. aastal. Jaan Ginter on töötanud Tartu Ülikoolis alates 1979. aastast teaduri, vanemõpetaja ja dotsendina. 2007. aastast on ta olnud ametis kriminoloogia professorina ning aastatel 1993 – 1998 ja 2000 - 2009 õigusteaduskonna prodekaanina. Dekaaniks valiti Jaan Ginter esimest korda 1998. aastal ja samasse ametisse astus ta ka 2007. aastal ning peab seda siiani. Tema peamised uurimisvaldkonnad on alaealiste õiguserikkujate tüpoloogia; kuritegevuse ja sotsiaalse keskkonna parameetrite seos; kriminoloogiliste teooriate kohaldatavus Eesti kuritegevuse dünaamika selgitamisel; Eesti kohtusüsteemi ülesehitus, suutlikkus ja sõltumatuse garantiid jm. Ginter on üllitanud 63 teaduslikku publikatsiooni, neist 8 on ilmunud viimase viie aasta jooksul. Jaan Ginter on tegev mitmete rahvusvaheliste erialaajakirjade toimetustes ning erialaorganisatsioonides. Doktorikraade on tema juhendamisel kaitstud kaks, samuti ka 10 magistritööd.

Irene Kull sündis 1961. aastal. Tartu Ülikoolis õigusteaduskonna lõpetas ta cum laude 1984. aastal ning magistrikraadi sai samast 1996. aastal, ka cum laude. Doktorikraadini jõudis Irene Kull 2002. Ta on töötanud nii Ülemkohtus kui EV Riigikohtus. Tartu Ülikoolis on ta olnud eri ametites alates 1985. aastast,sh 2003 - 2008 õppeprodekaan, 2006. aastast äriõiguse ja intellektuaalse omandi õppetooli juhataja ja alates 2006. aastatst ka tsiviilõiguse professor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on Euroopa tsiviil- ja lepinguõiguse ühtlustamiskava ning selle kava alusel välja töötatud Euroopa ühise tugiraamistiku väljatöötamise teoreetilised ja praktilised probleemid; Euroopa tsiviilõiguse kodifitseerimine Eesti eraõiguse reformi konteksti; õiguslaenud Eesti lepinguõiguses jpm. Irene Kull on kokku 70 teadusliku publikatsiooni autor, neist 33 ilmunud viimase viie aasta jooksul. Irene Kull osaleb mitmetes erialastes nõukogudes ning organisatsionides nii kodu- kui välismaal. Tema juhendamisel on kaitstud kaks doktoritööd ning üks lubatud kaitsmisele, samuti kaitstud ka kolm teadusmagistritööd.

Jüri Valge on sündinud 1948. aastal. Filoloogiakandidaadi kraadi kaitses ta 1981. aastal ja ülikoolis töötanud alates 1972. aastast. Tema ametikohad ülikoolis on olnud nooremteadur, õpetaja, vanemõpetaja, dotsent ja professori kohusetäitja. Ka on ta juhatanud praktilise eesti keele kateedrit ja olnud soome-ugri keeleteaduse osakonna professor. Aastatel 1990-1992 oli ta ka filoloogiateaduskonna dekaan. Alates 1998. aastast on Jüri Valge olnud ka Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik. Jüri Valge peamised uurimisvaldkonnad on olnud keelestatistika, lauseõpetus, eesti keele uurimise, õpetamise ja korraldamise ajalugu. Tema sulest on ilmunud ca 50 teaduslikku publikatsiooni, lisaks 150 muud artiklit eri väljaannetes.Jüri Valge on olnud ka praktilise eesti keele õppesuuna (praegu eesti keel võõrkeelena eriala) rajaja.

Lisainfo: Ivar-Igor Saarniit, TÜ akadeemiline sekretär, tel 737 5605, ivar.saarniit@ut.ee

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee