TÜ teadlased osalesid miljardi euro suuruse toetuse saanud grafeeniprojekti ettevalmistamisel

28. jaanuaril kuulutas Euroopa komisjon välja läbi aegade suurima Euroopa grandi (FET Flagship Initiative) tulemused. Võiduka grafeeniprojekti ettevalmistamisel osalesid ka Tartu ülikooli teadlased.

Miljardi euro suuruse auhinnarahaga tulevaste ja kujunemisjärgus tehnoloogiate valdkonna konkursi võitjate seas oli grafeeniprojekt, mille raames uuritakse ja kasutatakse grafeeni kui revolutsioonilise süsinikupõhise materjali unikaalsed omadusi.

Tartu ülikooli materjaliteadlased liitusid grafeeniuuringutega 2008. aastal. Praegu osalevad TÜ füüsika instituudi teadlased materjaliteaduse vanemteadur Harry Allese ja tahkisetehnoloogia professor Jaan Aariku juhtimisel kolmes suuremas grafeeniprojektis. „FET Flagship Initiative’ile“ esitatud pilootprojekti taotlus sisaldas ka TÜ teadlaste kirjutatud ülevaadet Eesti grafeeniuuringutest. See pilootprojekt valiti 23 „FET Flagship Initiative" grandile esitatud projekti seast kuue hulka. Väiksemas ringis (projekti alustavad 74 legaalset partnerit) esitatud grafeeniprojekti lõpptaotlus pälvis ühena kahest projektist läbi aegade suurima tippteaduse auhinna. Projekti alustavate partnerite hulgas tartlasi ei ole, ent tänu Tartu ülikoolis välja arendatud materjalitehnoloogiatele on neil head võimalused ühineda projektiga juba lähiaastatel. Seega avab eilne otsus grafeeniuuringute täiendavaks rahastamiseks TÜ teadlastele uued võimalused rahvusvaheliseks koostööks.

Grafeeni füüsikaliste ja keemiliste omaduste kombinatsioon on erakordne: see on õhim materjal, sellel on vasest palju parem elektrijuhtivus, see on terasest 100–300 korda tugevam ning selle optilised omadused on unikaalsed. Grafeeni kasutuselevõtt 2004. aastal sai teoks tänu Euroopa teadlastele ning sellest saab eeldatavasti 21. sajandi imematerjal, nagu oli plast 20. sajandil. Muu hulgas on sellega võimalik asendada räni IKT-toodetes.

Läbi aegade suurima tippteaduse auhinna pälvis ka inimaju projekt. Euroopa komisjon toetab grafeeniprojekti ja inimaju projekti kui tulevaste ja kujunemisjärgus tehnoloogiate juhtalgatusi kümne aasta vältel oma teadusuuringute ja uuendustegevuse rahastamise programmide kaudu.

Infot grafeeniuuringutest TÜ-s leiad siit.
Rohkem infot „FET Flagship Initiative“ ja teiste osalenud projektide kohta vaata siit.

Grafeeni tutvustavat videot saad vaadata siit:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"125390","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo:
Harry Alles, TÜ materjaliteaduse vanemteadur, tel: 737 4658, e-mail: harry.alles@ut.ee.
Jaan Aarik, TÜ tahkisetehnoloogia professor, tel: 737 4674, e-mail: jaan.aarik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja