TÜ ühiskonnateadlased avaldasid kogumiku sotsiaalsetest transformatsioonidest

Ühiskonnateaduste instituudi teadlaste toimetamisel ilmus käesoleva aasta detsembri algul Routledge’i kirjastuses mahukas transformatsiooni-uuringutele keskenduv kogumik “The Routledge International Handbook of European Social Transformations”. 

Kogumik koosneb 20-st sotsioloogias, riigiteadustes, majanduses, geograafias, haridusteaduses silmapaistvate teadlaste kirjutisest Euroopas toimunud sotsiaalsete transformatsioonide teemal. Raamatu toimetajad on meediauuringute emeriitprofessor Peeter Vihalemm, andmeuuringute vanemteadur ja Zürichi Tehnikaülikooli külalisteadur Anu Masso ning meediasotsioloogia teadur Signe Opermann. Autorid on nimekad teadlased seitsmest Euroopa riigist ja USA-st, seejuures mitme peatüki puhul Tartu ülikoolist ja Tallinna ülikoolist.  

"Tegemist on ulatusliku ja ajakohase, nii makro-, meso- kui mikrotasandi uurimusi hõlmava transformatsiooniuuringute kajastusega, mis algab postkommunistliku “transitoloogiaga” ning jõuab välja nii Euroopa Liidus kui ka globaalses mastaabis toimunud struktuursete muutusteni,” märgib Helsingi ülikooli sotsioloogiaprofessor Pekka Sulkunen, üks raamatu arvustajatest. Ta soovitab uudisteosega tutvuda eelkõige teemale spetsialiseerunud inimestel ja tudengitel, aga ka laiemal lugejaskonnal, keda huvitab maailmas toimuv epohhi loov muutus.

Sidney ülikooli sotsioloogiaprofessori ja nimeka transformatsiooniuurija Stephen Castlesi sõnul on kogumiku ilmumine väga oluline ja uuendusmeelne, sest aitab ümber mõtestada 21. sajandi sotsiaalteadustes toimuva. “1970. aastatel alanud neoliberaalne ajajärk on kutsunud esile fundamentaalseid sotsiaalseid muutusi ühiskonna kõikides sektorites,” nendib Castles. „Toimetajatel on õnnestunud kokku tuua teadlaste seltskond, kes uurib sotsiaalseid transformatsioone selle erinevais dimensioonides ning suudab need omakorda siduda teooria ja käimasolevate globaalsete protsessidega,“ lisab ta.

Raamat annab teoreetilise ülevaate Euroopas ja postkommunistlikes riikides toimunud poliitilistest, majanduslikest, sotsiaalsetest ja kultuurilistest murrangutest ning käsitleb globaalseid transformatsiooniprotsesse majanduses ja poliitikas, transpordis, kommunikatsiooni ja meedia valdkonnas, samuti ruumisuhetes ja väärtusstruktuuris. Lisaks teoreetilistele käsitlustele leiavad lugejad kogumikust ka näiteid empiirilistest uuringutest ja uudseid lähenemisi uurimismeetodite osas. Mitmes peatükis esitletakse olulisi väljavaateid ja probleeme edasisteks uuringuteks.

Raamatu sisukorraga saab lähemalt tutvuda kirjastuse kodulehel

Lisainfo: Signe Opermann, raamatu toimetaja, 737 6592, signe.opermann@ut.ee

Annely Lambing
Avalike suhete spetsialist
Tel: +(372) 737 5681
Mob: +(372) 5866 8677