Autor:
Erik Peinar, Riigikogu

Uus raamat jutustab Eesti ja USA suhete loo

Neljapäeval, 16. juunil esitletakse Tallinnas Nordic Hotel Forumis Eesti ja Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste suhete sajandale aastapäevale pühendatud kogumikku „Ameerika sajand. USA ja Eesti suhete sada aastat“.

Raamat heidab valgust Eesti ja Ameerika Ühendriikide sajandivanustele diplomaatilistele suhetele läbi globaalpoliitika, diplomaatia ja inimsuhete keerdkäikude. Lähemalt vaadeldakse iseseisva Eesti Vabariigi algusaastaid, külma sõja aega ning n-ö Balti küsimust USA ja Nõukogude Liidu vahelistes suhetes, aga ka Eesti ja Ameerika Ühendriikide suhteid pärast 1991. aastat. Kogumiku allikmaterjalina on muu hulgas kasutatud varem avalikustamata arhiivi- ja diplomaatilisi dokumente, mis on pärit Eesti ja USA mäluasutustest.

Projekti eestvedaja, Tartu Ülikooli uusima aja kaasprofessori Kaarel Piirimäe hinnangul ei hõlma kogumik lõplikku käsitlust USA ja Eesti suhetest viimase saja aasta jooksul. „Seda kõike oleks liiga palju, et ühtede kaante vahele mahutada. Küll aga olen rahul, et meil õnnestus asetada USA ja Eesti suhete ajalugu globaalse arengu taustale ning kirjeldada, kuidas USA tõus suurriigiks ja üliriigiks – nn Ameerika sajand – mõjutas ka meid,“ ütles Piirimäe.

„Kogumikus käsitletakse mitmeid teemasid, mida Eesti teaduses pole seni uuritud või on uuritud ainult vähesel määral, sh Eesti paradiplomaatilised püüdlused USA suunal enne iseseisvuse ametlikku tunnustamist, USA ja Eesti iseseisvuse küsimus külma sõja lõppjärgus ning eriti USA ja Eesti poliitilised suhted 1990., 2000. ja 2010. aastatel,“

Mart Kuldkepp, Londoni Ülikooli Kolledži Skandinaavia ajaloo ja poliitika kaasprofessor

16. juunil kell 17.30 Tallinnas hotellis Nordic Hotel Forum toimuv raamatuesitlus on osa Eesti ja Ameerika Ühendriikide diplomaatiliste suhete sajandale aastapäevale pühendatud üritustest. Teose autorid arutlevad esitlusel USA ja Eesti suhete üle, neid küsitleb Tallinna Ülikooli professor Liisi Keedus.

Kogumik on valminud koostöös Välisministeeriumi ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkonnaga Eestis. Üheksa nimeka humanitaar- ja ühiskonnateadlase sulest sündinud peatükid sidusid tervikuks Tartu Ülikooli kaasprofessor Kaarel Piirimäe ja Londoni Ülikooli Kolledži kaasprofessor Mart Kuldkepp. Teos ilmus Tartu Ülikooli kirjastuses.

Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion keskendub semiootikale

Tartu Ülikooli kammerkoor koos diplomitega Pärnu Vanalinna Koolis

Tartu Ülikooli Kammerkoor pälvis koorifestivalil esikoha ja mitu eripreemiat