Professor Raul Eamets

9. veebruaril 2023 esitas Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna nõukogu Tartu Ülikooli rektori kandidaadiks professor Raul Eametsa. 

Image
Rektorikandidaat Raul Eamets

Raul Eamets on makroökonoomika professor, sotsiaalteaduste valdkonna dekaan ja Eesti majandusteadlane. Ta on sündinud 5. juulil 1964. aastal Pärnus ning lõpetanud 1982. aastal Sindi Keskkooli. 1987. aastal lõpetas ta Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonna ja sai 1993. aastal majandusteaduste magistrikraadi Tartu Ülikoolis, kus kaitses ka 2001. aastal filosoofiadoktori kraadi majandusteaduses. Ülikoolis on ta läbinud kõik karjääriastmed alustades stažöör-uurijast 1987. aastal. Makroökonoomika professoriks valiti ta 2005. aastal. Raul Eamets on olnud Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas kaheksa aastat (2006–2014) rahvamajanduse instituudi juhataja ja poolteist aastat (2014–2015) dekaan. Alates 1. jaanuarist 2016 on ta sotsiaalteaduste valdkonna dekaan.  

Raul Eamets on paljude kodumaiste ja rahvusvaheliste uuringute ning analüüside autorina löönud kaasa Eesti tööturu, migratsioonipoliitika ja hariduspoliitika aruteludes. Tema olulisimad uurimisteemad on seotud tööturu paindlikkusega, haridussüsteemi vastavusega tööturu vajadustele, palgalõhega ja Eesti makromajandusliku keskkonna arenguga. Viimastel aastatel on ta tegelenud hariduse ja tulevikuoskuste, globaalsete muutuste ja rändepoliitika teemadega. Raul Eamets on avaldanud 155 teaduspublikatsiooni ja osalenud 32 teadusprojektis juhi või täitjana. Viimase viie aasta jooksul on ta olnud juht või kaasjuht (koos professor Tammaruga) neljas RITA projektis, mille kogumaht oli 2,2 miljonit eurot.  

Raul Eamets on aastatel 2017–2022 astunud meedias korduvalt üles: loendada võib 95 raadio- ja teleesinemist, 53 ajaleheartiklit, intervjuud ja veebikajastust ning 31 avalikku loengut. Ta oli 2018. aastal „Eesti haridus- ja teadusstrateegia 2021–2035“ konkurentsivõime töörühma juht ning 2021. aastal Eesti ja Rootsi tulevikukoostöö raporti Eesti-poolne koostaja. Ta on osalenud ka programmi OSKA valdkondlikus eksperdikogus ning juhib 2014. aastast Eesti eelarvenõukogu. Aastatel 2004–2009 oli ta Eesti Panga nõukogu liige.  

Raul Eametsa juhendamisel on kaitstud 9 doktori- ja 39 magistritööd. Neljal korral on ta valitud majandusteaduskonna üliõpilaste lemmikõppejõuks, samuti on ta saanud Tartu ülikooli teenetemärgi ja medali. 

Tutvu ka Raul Eametsa elulookirjeldusega Eesti Teadusinfosüsteemis

Vaata professor Raul Eametsa paariminutilist videot tema olulisematest eesmärkidest rektorina

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine

Tartu Ülikooli peahoone

Tartu Ülikooli uus arengukava

Technologicumi projekteerimislepingu allkirjastamine

Sõlmiti Maarjaväljale rajatava uue õppe- ja teadushoone projekteerimisleping