Professor Toomas Asser

16. veebruaril 2023 esitas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu Tartu Ülikooli rektori kandidaadiks professor Toomas Asseri.

Image
Rektorikandidaat Toomas Asser

Toomas Asser on sündinud 14. juulil 1954 Jõhvis. Ta õppis aastatel 1970–1973 Nõo Keskkoolis ja aastatel 1973–1979 Tartu Ülikoolis, lõpetades cum laude arstiteaduskonna. Meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi kaitses ta 1987. aastal Moskvas N. Burdenko neurokirurgia instituudis teemal „Aju verevoolu regulatsiooni küsimused ja stereotaktilised operatsioonid originaalse termokauteri kasutamisega“. Tema teadustöö põhisuundadeks on aju veresoonte haigused, ajuarterite aneurüsmide kirurgiline ravi, Parkinsoni tõve kirurgiline ravi, aju süvastimulatsioon, ajukasvajate patomorfoloogia ja epidemioloogia, närvisüsteemi maliigsete kasvajate diagnostilised markerid ja ravitulemust määravad tegurid.

Toomas Asseri akadeemiline karjäär Tartu Ülikoolis algas 1979. aastal närvikliiniku assistendina, jätkudes samas aastatel 1989−1995 dotsendi ja alates 1995. aastast neurokirurgia professori ametikohtadel. Kogu selle aja on Toomas Asser olnud ka tunnustatud klinitsist: aastatel 1979−2018 töötas ta SA Tartu Ülikooli kliinikumis (varasemalt Maarjamõisa haigla) neurokirurgina, alates 2018. aastast neurokirurg-konsultandina. Aastatel 1988−1989 stažeeris ta Tohoku Ülikooli Ajuhaiguste Instituudis Jaapanis.

Toomas Asser on olnud tegev Tartu Ülikooli juhtimises kõikidel akadeemilistel tasanditel: aastatel 1996−2018 oli ta närvikliiniku juhataja, 2000−2009 arstiteaduskonna dekaan, 2012–2018 ülikooli nõukogu liige. Alates 2018. aastast on Toomas Asser Tartu Ülikooli rektor.

Toomas Asser on Eestis aktiivne ühiskonnategelane, muu hulgas on ta Vabariigi Valitsust nõustava teadus- ja arendusnõukogu liige, Rektorite Nõukogu juhatuse esimees ja Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige. 2011. aastal valiti Asser Teaduste Akadeemia akadeemikuks. Alates 2014. aastast on ta seal ka bioloogia, geoloogia ja keemia osakonna juhataja ning Teaduste Akadeemia juhatuse liige.

Asser osaleb ka Euroopa kõrghariduse ja teaduspoliitika kujundamisel rahvusvaheliste võrgustike juhtorganite liikmena: ta on Euroopa teadusülikoolide võrgustiku The Guild juhatuse liige, Coimbra Grupi rektorite nõuandva kogu liige, Enlight võrgustiku juhtkomitee liige ja CELSA ülikoolide alliansi president. Asser on hinnatud esineja Euroopa kõrghariduse tulevikku käsitlevatel konverentsidel (2023. aastal näiteks ScienceBusiness aastakonverents, LERU võrgustiku uusaastadebatt), samuti on ta kaasatud väliseksperdina Euroopa ülikoolide (Bern, Ljubljana) juhtimisuuenduste planeerimisse.

Toomas Asser on avaldanud enam kui 200 teaduspublikatsiooni ja tema juhendamisel on kaitstud üksteist doktoritööd. Erialaselt on Toomas Asser aastate jooksul panustanud eri erialaseltside töösse, olles Eesti Arstide Liidu, Eesti Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi, Eesti Liigutushäirete Seltsi, Sotsiaalministeeriumi neurokirurgia erialakomisjoni liige. Ta on olnud juhtrollides ka rahvusvahelistes erialaorganisatsioonides, tegutsedes Euroopa Neurokirurgide Seltside Assotsiatsiooni neurokirurgide koolituskomitee liikme ja asepresidendina, Balti Neurokirurgide Assotsiatsiooni juhatuse liikme ja presidendina, Euroopa Eriarstide Ühenduse neurokirurgia sektsiooni täidesaatva kogu ja Euroopa Ajunõukogu juhtkomitee liikmena. Erialase akadeemilise teadustöö edendamiseks on Asser osalenud ajakirjade Eesti Arst, Acta Neurochirurgica, The European Journal of Neurosurgery, Acta Neurologica Scandinavia toimetuskolleegiumite töös.

Toomas Asser on pälvinud muu hulgas järgmised tunnustused: 1997 Tohoku Ülikooli medal, 2009 Tartu Ülikooli arstiteaduskonna medal, 2009 Eesti Arstide Liidu aumärk, 2011 Maailma Kultuurinõukogu aukiri, 2013 Eesti Punase Risti I klassi teenetemärk, 2014 Tartu Ülikooli suur medal, 2019 Läti Vabariigi 3. klassi tunnustusrist.

Tutvu ka Toomas Asseri elulookirjeldusega Eesti Teadusinfosüsteemis

Vaata professor Toomas Asseri paariminutilist videot tema olulisematest eesmärkidest rektorina

Jalgratas on klassiruumis tahvlitaustal

Ülikool otsib koos Tartu linnaga lahendusi kestliku liikumise arendamiseks

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega