TARTU AJALOOLINE TOOMKIRIK AVAB LINNARAHVALE RENOVEERITUD TORNID

Ajaloolise toomkiriku renoveerimistööd on kestnud juba 2001. aastast alates ning jätkuvad ka käesoleval aastal kiriku põhjalöövis.

Ligi viie aasta jooksul on tööde teostamiseks kulunud 14 miljonit krooni. Tartu Ülikool ja Tartu linn on kumbki finantseerinud arhitektuurimälestise korrastamist 5 miljoni krooniga ning EV Kultuuriministeerium 4 miljoni krooniga.

Lisaks kaunile vaatele, mis avaneb toomkiriku kahelt vaateplatvormilt Tartule ja tema lähiümbrusele, saavad tornide külastajad tutvuda lähemalt Vana-Liivimaa ühe silmapaistvama tellisgootikaehitisega.

Alates 9. juunist kuni augusti lõpuni jäävad tornid külastajatele avatuks iga päev kell 11-20. Septembris lüheneb lahtiolekuaeg kella 11-17ni. Pääsmeid on võimalik osta Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi kassast.

Tartu toomkiriku ehitamist alustati tõenäoliselt 13. saj II kolmandikul. Liivi sõja ajal jäi kirik hoolduseta ja hakkas lagunema. 19. sajandi alguses Tartu ülikooli taasavamise järel rekonstrueeriti kooriruum J. W. Krause projekti järgi Tartu ülikooli raamatukoguks, kiriku keskosa ja tornid jäid Toomemäel asuvat parki aga ilmestama varemetena. Sama sajandi lõpul
rajati põhjatorni veetorn, mis varustas veega ülikoolile kuuluvaid hooneid Toomemäel ja selle lähiümbruses.

Takistamaks varemete edasist lagunemist ning avamaks neid külastajatele, alustati käesoleva sajandi alguses uuesti kiriku renoveerimistöödega.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht