TÜ ja TTÜ esitlevad ettevõtjatele ligi 100 teadussaavutust

Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool korraldavad homme, 14. oktoobril TTÜ Mektory keskuses esmakordselt koostööfestivali „Õigel ajal õiges kohas“, et tutvustada ettevõtjatele edasiarendamiseks ligi 100 ülikoolides väljatöötavat uut tehnoloogiat ja teadussaavutust.

Homme kell 10 algav koostööfestival viib tooteid ja teenuseid arendavad ettevõtjad kokku teadlastega, kes töötavad ülikoolides igapäevaselt välja kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi. Tänaseks on osalemisest teatanud rohkem kui 330 ettevõtte ja organisatsiooni esindajad, kokku üle 500 inimese. Festivali korraldamise eest vastutab ligikaudu 170 teadlast ja koostööpartnerit.

TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektori Tea Varraku sõnul on esimest korda peetav festival omamoodi tehnoloogiasiirde messiks, mille eesmärk on anda uus hoog ülikoolide koostööle ettevõtetega. „Selle uuendusliku ettevõtete ja ülikoolide vahelise sõpruskohtumise eesmärk on pakkuda ülevaadet teadustööde ja laborite kasutamise võimalustest ettevõtluses,“ rääkis Varrak. „Eesti parimad teadlased esitavad 15 teematoas ettevõtjatele ligi 100 uut tehnoloogiat, teadussaavutust või arendusideid. Loodetavasti lahkuvad ettevõtjad sealt vähemalt sama suure hulga äriideede või ühisprojektide mõtetega, mõnel ehk on taskus ka eelkokkulepe mõne patendi või leiutise kasutamiseks.“

Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura ütles, et ülikoolide koostöö ettevõtjatele oma parimate kompetentside pakkumiseks on kindlasti edasiviiv. „Festivalijärgselt on kavandatud ülikoolide ühise koostöövõrgustiku loomine, mille tulemusena piisab  ettevõtjatel  oma soovi saatmisest ühte kontaktpunkti,“ lausus Puura. "Ka praegu on parimad koostööprojektid ettevõtjate huvides läbi viidud erinevate ülikoolide koostöös – lootus on, et tulevikus tekib ühisprojekte järjest rohkem. Kindlasti tekib huvitavaid uusi ideid teematubades endis erinevate ülikoolide teadlaste vahelistes aruteludes.“

Koostööfestivali avasõnad lausuvad TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory (Raja 15) haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, ettevõtlusminister Liisa Oviir, TTÜ rektor Jaak Aaviksoo, Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm ning EASi juht Hanno Tomberg. Seejärel esineb Stanfordi Ülikoolist välja kasvanud Stanford Peace Innovation Labi asutaja Mark Nelson teemal Innovation 3.0: Next Generation Innovation Network Methodologies from Silicon Valley“. Nelja Energia juhataja Martin Kruus räägib ettevõtjast kui teadus- ja arendustegevuse edendajast ning Aalto Ülikooli Design Factory esindajad tutvustavad ettevõtete ja ülikoolide ühiseid edulugusid Soomest.

Järgnevad 15 paralleelset teematuba, kus eksperdid tutvustavad uusimaid tehnoloogiad ja teadussaavutusi. Kolmetunnised teematoad on elektroonika, energeetika, tehnika ja robootika, tervishoiu, logistika, ehituse, keemia-, materjali- ja keskkonnatehnoloogia, idufirmade, elukestva õppe, ettevõtte edukuse, IT- ja küberturvalisuse, tulevikutegijate, kosmosetehnoloogiate, rahanduse ning riigikaitsetehnoloogiate valdkondades.

Mektory suures saalis tutvustatakse samaaegselt edulugusid, näiteks Kio Industry 4.0 uudseid tehnoloogiaid, tippkeskus CEBE edumudelit, teaduse kaasamist tarkade otsuste kujundamiseks, proaktiivtehnoloogiate rakendusi ning ise lahtipakkivaid elamuid rasketes tingimustes ehk nn Marsi maja. Järgnevad idufirmade tutvustused alates jalgrataste turvamärgistustest ja 3D pilvepõhisest printimisest kuni metsloomade asualade kaardistamise ja korduvkasutusega pesuvahendini (vt lähemalt http://ttu.ee/projektid/mektory-est/koostoofestival/paevakava-7/idufirmade-edulood/). Päeva lõpus saab külastada TTÜ laboreid. Festivalil ja teematubade täpne programm onMektory veebilehelt.

Koostööfestival „Õigel ajal õiges kohas“ on Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli ühisprojekt, kuhu on kutsutud osalema nii ettevõtted, klastrid, teadus-arenduskeskused kui ka teaduspargid. Suurüritust korraldavad ülikoolid ka järgmistel aastal, 2016. aastal peetakse koostööfestival kavakohaselt Tartus.