Tartu Ülikooli teadlased korraldavad rahvusvahelise konverentsi inimeste liikuvuse ja suurandmete teemal

28.30. juunini toimub juba kaheksandat korda inimeste liikuvuse teemaline konverents „Mobile Tartu 2022“. Sel aastal on Tartusse tulemas üle 100 teadlase enam kui 20 riigist. Peaettekandeid ja aruteluringe saab kuulata ka veebi teelKoos konverentsiga korraldatakse ka doktorikursus.

Maailm ja inimeste liikumiskäitumine on pidevas muutumises. Ühiskonnale oluliste otsuste tegemiseks on üha vajalikum tugineda andmepõhistele teadmistele inimeste ajalis-ruumilisest paiknemisest ja liikumisest. Inimeste liikuvus seostub nii linnade kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamise ja targa linna lahenduste elluviimisega kui ka viimastel aastatel päevakorda kerkinud pandeemiate leviku piirangute ning põgenikekriiside haldamisega. Selliste kiiret reageerimist vajavate olukordade lahendamist toetavad üha enam suurandmepõhised uuringud, mis käsitlevad inimeste paiknemist ja liikuvust.

Tartu Ülikooli geograafia osakonna mobiilsusuuringute labori korraldataval konverentsil „Mobile Tartu 2022“ arutatakse erinevate liikumist puudutavate suurandmete, sh mobiilpositsioneerimise ja sotsiaalmeedia andmete kasutamisega seonduvaid teoreetilisi ja metodoloogilisi aspekte. Samuti käsitletakse nende andmete rakendamist inimeste liikuvuse uurimisel, linnalise liikuvuse ja transpordi arendamisel ning ametliku statistika koostamisel.

Konverentsi korraldustoimkonna juht, inimgeograafia kaasprofessor Siiri Silm rõhutas inimeste paiknemise ja liikuvuse uurimise olulisust. „Inimesed vajavad liikumist. Seda iseloomustab hästi hiljutine Covidi-kriis, mil piirangud lukustasid inimesed koduseinte vahele. See aga ei vähendanud inimeste liikumishimu – piirangute leevenedes liiguvad inimesed veelgi rohkem kui varem,“ ütles ta. Lisandunud on uusi valdkondi, kus inimeste paiknemise ja liikumise infot vajatakse, nt kodukontoris töötajad ja nende liikumismustrid, Ukraina põgenike paiknemine jne. „Paljudele inimeste igapäevast liikumist käsitlevatele küsimustele ei saa vastust traditsiooniliste andmestike põhjal ning siin saavad aidata uued andmeallikad, nagu mobiilpositsioneerimine, nutitelefonipõhised GPS-andmed ja asukohainfoga sotsiaalmeediaandmestikud. Selleks aga, et suurandmeid ühiskonnas toimuvate protsesside kirjedamiseks kasutada, on vaja teha palju eeltööd ja arendada metoodikaid,“ lisas Silm.

Konverentsil on neli peaesinejat:

  • prof Mei-Po Kwan Hongkongi Hiina Ülikoolist räägib suurandmete ja asukohapõhiste tehnoloogiate kasutamisest targa linna uuringutes;
  • prof Robert J. Sampson Harvardi Ülikoolist keskendub inimeste igapäevasele liikuvusele ning selle seosele (eba)võrdsuse ja heaoluga linnades;
  • prof Malene Freudendal-Pedersen Aalborgi Ülikoolist räägib inimkesksete linnade planeerimisest;
  • prof Kimmo Kaski Aalto Ülikoolist keskendub liikuvuse analüütilistele aspektidele ja metoodikatele.

Konverentsil toimub kaks aruteluringi, millest üks käsitleb säästliku liikuvuse arendamist ning teine liikumisandmete ja uurimismetoodika arengut. Aruteludes osalevad teadlased nii Eesti kui ka muu maailma ülikoolidest ning eksperdid Tartu Linnavalitsusest. Lisaks toimuvad temaatilised ettekandesessioonid suurandmete kasutamisest mitmesugustes liikuvusuuringutes ja ametliku statistika koostamisel ning vastavatest meetoditest ja uutest analüüsivõimalustest Euroopa, USA ja Aasia näitel. 28. juunil toimub ka doktorikursus, kus doktorandid saavad praktiliste ülesannete kaudu arendada oma oskusi liikumisandmete analüüsimisel ja liikuvuse uurimisel.

29. ja 30. juunil kella 9.00–9.40 ja 16.00–17.30 toimuvaid peaettekandeid ja aruteluringe saab jälgida konverentsi kodulehe vahendusel.

Konverents on hea võimalus saada ülevaade liikuvuse suurandmepõhistest uuringutest ja selle valdkonna arengust maailmas ning kohtuda tippteadlastega. Konverentsisarjale „Mobile Tartu“ pani aluse inimgeograafia professor Rein Ahas, kes hakkas selle aastatuhande alguses tegema Tartu Ülikoolis mobiilpositsioneerimispõhist uurimistööd. Koos konverentsiga on välja kujunenud tugev rahvusvaheline mobiilsusuurijate võrgustik, kes koguneb iga kahe aasta tagant Tartus.

Konverentsi ja sellele eelnevat doktorikursust viivad läbi Tartu Ülikooli mobiilsusuuringute labor koostöös Helsingi Ülikooli Digital Geography Lab’i ja liikuvusandmete analüüsi ettevõttega Positium OÜ. Sessioonide korraldamisel osalevad Euroopa kommunikatsioonide ja transpordiuuringute koostöövõrgustik NECTAR ning ÜRO statistikaosakond (UNSD). Konverentsi toetavad ökoloogia ja maateaduste instituut, maateaduste ja ökoloogia doktorikool Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi rahastamisel (Tartu Ülikooli „ASTRA“ projekt „PER ASPERA“), EIT Urban Mobility Euroopa Liidu kaasrahastamisel ja Lõuna-Austraalia Ülikooli Hawke’i EL-i Jean Monnet’ tippkeskus.

Akadeemik Andres Metspalu

Andres Metspalu valiti Academia Europaea liikmeks

Pixabay

Y-põlvkonna noor võib eelistada elada välismaal Eesti väärtusruumi tõttu

Chung-Yueh Yeh kaitseb doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO2-induced stomatal movements“

17. mail kell 14.15 kaitseb Chung-Yueh Yeh oma doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO2-induced stomatal movements“.