Turvaline sport: kuidas kaitsta sportlasi väärkohtlemise eest?

Toimumise aeg
Maht
0.5 EAP (10 tundi)
Õppetöö vorm
veebiõpe
Toimumiskoht
Veebis
Hind
95 EUR
Õppejõud
Aave Hannus
Õppekava rühm
Tervise ja heaolu interdistsiplinaarne õppekavarühm
Õppekeel
Eesti
Eesmärk:
Sport ei ole vaikimisi iseenesest hea ega halb. Sport on valdkond, kus heade oskuste ja eetiliste väärtustega treenerid saavad pakkuda oma õpilaste ellu hulgaliselt väärtuslikku ja positiivset. Ent sageli kuuleme ka juhtumitest, kus spordis tegutsemine toob lastele ja noortele kaasa äärmiselt negatiivseid kogemusi, mis ei tohiks spordi juurde kuuluda. Üheks viimastest on sportlaste väärkohtlemine. Selle kursuse eesmärk on anda põhilised teadmised ja oskused, kuidas väärkohtlemist märgata, ära tunda ja ennetada. Videoloengud annavad ülevaate, millist väärkohtlemist spordis esineb, millised on väärkohtlemise riskitegurid, millised on väärkohtlemise mõjud, kuidas väärkohtlemist ennetada ja kuidas väärkohtlemise kahtluse korral tegutseda. Veebiseminaris arutame väärkohtlemise näiteid, ennetamise ja sekkumise võimalusi ning otsime vastuseid osalejate küsimustele.
Sihtrühm:
Kursus on suunatud õpetajatele, treeneritele, sportlastele ja noorsportlaste lapsevanematele.
Kursuse õpiväljundid:
Kursuse läbinu
- tunneb psühholoogilise, füüsilise ja seksuaalse väärkohtlemise ja ahistamise avaldusi spordis;
- oskab kirjeldada väärkohtlemise mõju sportlastele ja spordiorganisatsioonidele;
- tunneb väärkohtlemise riskitegureid;
- tunneb seksuaalse väärkohtlemiseni jõudmise protsessi;
- mõistab väärkohtlemise mehhanisme;
- oskab kirjeldada väärkohtlemise ennetamise põhimõtteid;
- oskab kirjeldada, mida teha väärkohtlemise kahtluse korral;
- on koostanud esialgse plaani, kuidas väärkohtlemist enda töökeskkonnas ennetada.
Õpingute alustamise tingimused:
Valmisolek veebiseminarides vähemalt mikrofoni (soovitavalt ka kaamera) vahendusel aktiivselt osaleda.
Õppejõud:
Aave Hannus - Kraad: PhD Pikaaegne õppejõud, koolitaja ja uurija. Tartu Ülikooli spordi- ja soorituspsühholoogia õppejõud, kes uurib sportlaste heaolu ja liikumisharrastajate motivatsiooni. Aave Hannus on nõustanud sportlasi, treenereid ja noorsportlaste vanemaid alates 2001. aastast, kokku 52 erineval spordialal. Alates 2005. aastast on Aave Hannus viinud läbi koolitusi treeneritele ja õpetajatele, sportlastele ja lapsevanematele nii spordipsühholoogia kui ka laiemalt soorituspsühholoogia vallas.
Content:
Teema Maht Õppejõud
1. Videoloengud: Mittejuhuslik vägivald spordis
-Mis on väärkohtlemine?
-Millised on väärkohtlemise ja ahistamise vormid spordis?
-Miks on väärkohtlemine halb?
-Kuidas jõutakse seksuaalse väärkohtemiseni?
-Milliseid teid pidi väärkohtlemine toimub?
-Kuidas spordis väärkohtlemist ennetada?
-Kes on abivajav ja hädaohus laps?
-Millised on abivõimalused Eestis?
5 Aave Hannus
2. Veebiseminarid: Kuidas kaitsta sportlasi väärkohtlemise eest?
-Väärkohtlemise näited
-Väärkohtlemise ennetamise teemaline rühmatöö ja arutelu
-Osalejate küsimuste arutelu
4 Aave Hannus
3. Valikvastustega test 1 Aave Hannus

Toimumiskoha info:
Veebipõhiselt Tartu Ülikooli Moodle'i keskkonnas.
Õppekeskkonna kirjeldus:
Õppetöö toimub TÜ veebikeskkonnas Moodle moodle.ut,ee
Toimumise ajakava ja lisainfo:
5 tundi videoloenguid ja kirjalike materjalidega tutvumist enne veebiseminari
4 tundi veebiseminari reaalajas 7. mail kell 12.00 - 16.00

Lisandub valikvastustega testi sooritamise aeg.
Nõuded lõpetamiseks:
Kõikide videoloengute vaatamine, täies mahus veebiseminaris osalemine, valikvastustega testi sooritamine vähemalt 80% ulatuses.
Õpiväljundite saavutatuse hindamise viis:
Eristamata (arv, m.arv, mi)
Hindamismeetodid:
osalemine veebiseminarides, videoloengute kuulamine, vaikvastusega test
Hindamiskriteeriumid:
arvestatud-mittearvestatud
Väljastatav dokument:
tunnistus
Tulumaksutagastus füüsilisest isikust maksjale:
Jah
Registreerumise tähtaeg:
Täiendav info:
Lilian Ariva, lilian.ariva@ut.ee, +372 +372 5285734
Programmi kood:
SVPH.TK.155
Täiendusõppe üldinfo:
Elukestva õppe keskus
Ülikooli 18, Tartu, 50090

Samas õppevaldkonnas on algamas veel

Toimumise aeg: 28.11.2024 - 28.11.2024 Maht: 0.25 EAP (8 tundi) Õppetöö vorm: lähiõpe Keel: Eesti
#täiendusõpe
Vaata 22. aprillil üle veebi Tartu Ülikooli väärikate ülikooli 15. tegutsemisaasta konverentsi.
#rahvusvaheline #täiendusõpe
Erasmus+ Euroopa-sisese õpirände eesmärk on toetada kõigi kõrgkooli töötajate professionaalset arengut välismaal õpetamise või koolituste abil.
#tudengile #kooliõpilasele #õppimine #täiendusõpe #esmakursuslane
Teadvelolek on kunst olla käesolevas hetkes koos lahke ja uudishimuliku tähelepanuga. Sa pöörad tahtlikult, praeguses hetkes ja hinnanguvabalt tähelepanu oma mõtetele, tunnetele ning käitumisele
#kestlikkus #tudengile #kooliõpilasele #õppimine #täiendusõpe #esmakursuslane
Inimesed haaravad psühhoaktiivsete ainete järele just rasketel hetkedel. Selle tagajärg on – vastupidiselt oodatule – probleemide süvenemine ja/või pikaajaliste terviseriskide kasv.
01.10.2023