Kaks Tartu Ülikooli teadlaste meeskonda osalesid üleeuroopalisel teadusmahukate äriideede võistlusel

Oktoobri viimastel päevadel toimus Saksamaal Berliinis üleeuroopaline ülikoolide teadusmahukate äriideede võistlus Stage Two, milles osales 60 meeskonda kaheksateistkümnest riigist.

Võistluse võitis  RWTH Aacheni ülikooli meeskond RIIICO, kes viis auhinnarahana kaasa 600 000 euro suuruse peapreemia. RIIICO meeskond arendab välja tehisintellektil põhinevat tarkvara, mis aitab tõsta tulevikutehaste ehitamise ja toimimise tootlikkust.

Eestit esindasid võistlusel meeskonnad UpCatalyst ja Hypstar. Süsinik-nanomaterjale tootev UpCatalyst ja satelliitide kalibreerimisega tegelev Hypstar valiti võistlusele osalema augustis Tartus sTARTUp Day raames toimunud teaduspõhiste välkkõnede võistlusel Nordic Pitch Match.

„Meil avanes suurpärane võimalus vahetada kogemusi nii mitmete teiste ülikoolide esindajatega ja esineda oma ärikõnega väga suure auditooriumi ja investorkogukonna ees,“ rõhutas kogemuse olulisust Hypstari esindanud Kim Duong. TÜ meeskondi oli Berliinis  toetamas Tartu Ülikooli investeerimisettevõtte UniTartu Ventures juht Mart Maasik, kes kinnitas, et kuigi Stage Two formaati korraldati esimest aastat, valitses ühine arusaam, et tegemist on algatusega, mille järgi on vajadus ning algatusel on elujõudu kasvada ja muutuda traditsiooniks. „Mõlemad Tartu Ülikooli meeskonnad esinesid hästi, usun et osalemine oli inspireeriv ja esilolekust tõuseb oma võrgustiku ja investorsuhte arendamisel neile praktilist kasu,” lisas Maasik.

Võistlust korraldas konsortsium GATE-1, mille üheks algatajaks oli ka Tartu Ülikool. GATE-1 moodustati kolm aastat tagasi ja täna on sellega ühinenud kolmkümmend ettevõtlikku ülikooli üle Euroopa.  Liidu eesmärgiks on laiendada teaduspõhist innovatsiooni Euroopas ning kiirendada ülikoolidest välja kasvanud spin-off ehk hargettevõtete arengut ning panustada laialdasemalt majanduse arengusse.


UpCalatyst on Tallinnas tegutsev ettevõte, kelle asutajad on Tartu Ülikooli teadlased ja kelle patenteeritud meetod võimaldab toota jätkusuutlikke süsiniknanomaterjale puidupõhise biomassi ja CO2 abil.

Hypstar on Euroopa Liidu rahastatud projekt, mille tulemusena Tartu Ülikooli meeskond koostöös mitme teise uurimusiasutusega Euroopas  toob 2023. a. turule  ainulaadse satelliitide mõõtmistulemuste  valideerimissüsteemi.


Lisainfo:

Triinu Lööve
TÜ hargettevõtete programmi projektijuht
triinu.loove@ut.ee
+372 5233 594