Alternatiiv õpirändele on väliskogemuse saamine läbi töökogemuse praktikal olles. Miks mitte aga veeta oma suve kasulikult ning osaledes hoopis mõnes suvekoolis. Mõlemad variandid annavad sulle hindamatu kogemuse tulevaseks tööeluks ning suure hulga uusi põnevaid kontakte kogu eluks.
Tööle asumiseks vajalike teadmiste ja oskuste omandamine kõrgkooli õpingute ajal on väärtuslik kogemus. Kõige parem võimalus selleks on hästi planeeritud ja läbiviidud praktika, mida on võimalik sooritada ka välismaal. Selleks, et TÜ saaks hiljem välispraktikat tunnustada ja sina ainepunkte koguda on hea teada, millised dokumendid tuleb vormistada enne ja pärast praktikat.
Soovitame esmalt uurida oma akadeemilisest üksusest, programmijuhi või oma õppekavajärgse praktika juhendaja käest, milliseid kontakte on akadeemilisel üksusel välisriikide ettevõtete ja partnerkõrgkoolidega või kus on sama valdkonna üliõpilased varem praktikat sooritanud.
Kui varasemaid kontakte ei ole, siis soovitame pöörduda organisatsioonide poole, kes muuhulgas vahendavad informatsiooni praktikavõimaluste kohta, näiteks AIESEC. Lisaks vahendab praktikapakkumisi terves maailmas ERASMUSINTERN portaal.
Tartu Ülikool edastab välispraktika pakkumisi TÜ tudengiinfokirjas.
Hea võimalus rahalise toetuse saamiseks on taotleda Erasmuse+ programmi välispraktika stipendiumit. Praktikatoetust saavad taotleda kõikide õppeastemete üliõpilased. Oluline on meeles pidada, et praktikat peab sooritama kindlasti mõne praktikaaine raames (va doktorandid).
Ameerika Ühendriikidesse vahendab välispraktika stipendiume Baltic-American Freedom Foundation (BAFF).
Välispraktika arvestamiseks on enne välismaale praktikale minekut vajalik lasta hinnata selle sobivust TÜ õppekavaga. Selleks on vajalik vormistada õppe- ja praktikaplaan ning kolmepoolne praktikaleping (ehk kolmepoolne õppeleping praktikaks).
Täpsemalt on kogu protsess kirjeldatud õppelepingu lehel praktika sektsioonis. Palun vaata täpselt siit.
Soovitame välismaale praktikale minejal mõelda õnnetusjuhtumi- ja kahjukindlustuse sõlmimise peale. Mitmed organisatsioonid tagavad vastava kindlustuse ka oma praktikantidele, kuid enamus asutusi praktikante ei kindlusta. Üliõpilastel, kellel kokkupuude kalli tehnikaga, võimalus oma tööga inimesi mingil viisil kahjustada (näiteks arstid, füsioterapeudid jne) või ise kuidagi kahjustada saada, soovitame kindlasti kontrollida oma kindlustatust vastuvõtva asutuse poolt ning vastavalt sellele vajadusel sõlmida ise kindlustuslepped.
Abiks kindlustuse sõlmimisel on näiteks kindlustusfirmasid koondav veebileht https://www.kindlustusest.ee/valismaal-oppijale Lisaks võib uurida: Educare World ja Educare 24.
Välispraktika lõppedes:
Suveülikoolide puhul on üsna tavaline, et küsitakse osalustasu. Kogu täpsema info osalustasude, tähtaegade ja kandideerimistingimuste kohta leiate otse korraldava kõrgkooli kodulehelt. Erinevate rahvusvaheliste suvekoolide pakkumised oleme koondanud kokku suvekoolide ingliskeelsele lehele, mille info on meieni jõudnud läbi parterülikoolide. Suvekoolide pakkumisi näeb meie suvekoolide ingliskeelselt veebilehelt.