Autor:
Silvia Luik

Avasta Eesti loodust Loodusloovusfestivali retkedel

Loodus pakub elamusi, lõõgastust ja võimaluse õppida end tundma. Festivali programmist leiab nii pikemaid retki kui ka lühemaid jalutuskäikusid, kus juhendajate kaasabil saab silmaringi laiendada. Kõik retked toimuvad Tartus ja on osavõtutasuta. Kogu info leiad Loodusloovusfestivali programmist.

Linnuvaatleja linnulauluretk Toomemäel

Festivali esimese päeva hommikul tasub tulla Toomemäele, kust algab tunniajane retk kohalike lindudega tutvumiseks. Kogenud linnutundjad, ornitoloogid Margus Ots ja Marko Mägi tutvustavad lindude laulu ning elu-olu. Soovitame kaasa võtta binokli. Retk sobib igas vanuses huvilistele ning liigutakse mööda teid. Kogunemine Inglisillal 5. juunil kell 7.

Tähtvere dendropargi linnulauluretk

Eesti Maaülikooli metsamaja juurest algav retk viib avastama Tartu linnaserva lopsakas roheluses elavaid linnuliike. Linnuretke juhendajaks on ornitoloog Leho Luigujõe, kes tutvustab pargis elavaid linde ja nende hääli. Retk sobib nii algajatele linnuhuvilistele kui osavatele linnutundjatele. Soovitame kaasa võtta binokli. Retk algab 6. juunil kell 7 metsamaja parklast.

Tartu Maheaia tutvumisretk

Kes veel pole sattunud Linnupargi maheaeda, siis seda võimalust tasuks kindlasti kasutada. Tartu Maheaia juhatuse liige Avo Rosenvald viib jalutuskäigule, et tutvustada Linnupargi aeda ja sealseid inimesi. Uudistatakse aias kasvatatavaid ilu- ja söögitaimi. Räägitakse ise endale toidu kasvatamise võimalustest nii Linnupargi aias kui mujal Tartus. Vajalik on eelregistreerimine. Jalutuskäigud algavad 11. juunil kell 19 ja kell 20.

Kummalised kohtumised öises linnas

Etnoloog Hildegard Reimann ja zoosemiootik Nelly Mäekivi juhivad hilisõhtust linnaretke, keskendudes semiootilisele reostusele öises linnas. Retke käigus on võimalus kohtuda päeval varju hoidvate loomadega, tajuda linnaruumi erinevate meelte abil, jälgida päeva muutumist ööks ning mõtiskleda kogetu üle. Kogunemine Raadi kalmistu peavärava juures 11. juunil kell 21.30. Koos liigutakse Eesti Rahva Muuseumi juurde.

Tähtvere dendropargi tutvustusretk peredele

Erakordne võimalus avastada Tähtvere dendropargi imeline maailm. Tartu linna servas, eemal igasugusest linnakärast asub lopsakas, varjuline ja liigiküllane roheala. Pargis kasvab põnevaid ja ainulaadseid kultuurtaimi, elab palju linde ning putukaid. Eesti Maaülikooli metsamaja kõrvalt algav retk sobib kogu perele, liigutakse mööda radasid. Juhendajaks Eesti Maaülikooli teadurid. Dendropargi retk toimub 13. juunil algusega kell 16.30 ja kestab orienteeruvalt kaks tundi.

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival toimub 5.–15. juunini. Festival avatakse 5. juunil kell 13 Tartu Ülikooli botaanikaaia roosimajas, kus võtavad sõna Urmas Kõljalg, Timo Maran, Tõnu Esko ja Valdur Mikita. Muusikalist meelelahutust pakub Carlotta Põdra. Avamisele on oodatud kõik huvilised.

Loodusloovusfestival kuulub kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Festivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos kaaskorraldajatega üle Eesti. Festivali partnerid on SA Tartu 2024, Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituut, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Looduse loor

Näitusel „Looduse loor“ toimuvad ekskursioonid igal nädalal

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Kaasprofessor Alar Jänes hoidmas TÜ keemia instituudis komplekteeritud tsink-ioon-hübriidsuperkondensaatori prototüüpi

Kuidas rahuldada inimkonna kasvavat energiavajadust?