Autor:
Andres Tennus

„Harmonia Universitatise“ teisel kontserdil kõlab Sten Lassmanni esituses Heino Elleri klaverimuusika

Neljapäeval, 29. veebruaril toimub Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kontserdisarja „Harmonia Universitatis“ raames Sten Lassmanni klaveriõhtu „Kodumaised viisid“.

Tunnustatud pianist, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri vanemlektor Sten Lassmann pühendab erilise kontsertõhtu Heino Elleri legendaarsele klaveriloomingule. Kontserdiga tähistab ta oma pikaajalist loomingulist tööd ning esitleb Elleri muusika terviksalvestist, mille viimane plaat ilmus möödunud aastal. Lassmannile on projekt väga tähendusrikas. ,,Elleri terviksalvestis on minu jaoks korraga nii suurim loominguline eneseteostus, kunstiteaduslik uurimus kui ka kultuuriline missioon,“ ütles ta. 2024. aastal pärjati Lassmann albumi „Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine“ eest Eesti muusikaauhinnaga aasta klassikaalbumi kategoorias.

Kontserdil toob Lassmann kuulajateni koondportree Elleri klaveriloomingust, kavas on esindatud kõik helilooja olulisimad stiilisuunad ja žanrid. Lassmannile teeb suurt rõõmu võimalus esineda ülikooli lummavas aulas. „Tartu Ülikool on mulle lähedane ka isiklikus mõttes. Minu vanaisa Aadu Loog oli Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna pikaaegne dekaan ning veetsin lapsepõlves palju aega nii botaanikaaias kui ka teaduskonna hoones Vanemuise tänaval,“ rääkis ta.

Heino Elleri klaverilooming on Eduard Tubina sümfooniate ja Mart Saare koorilaulude kõrval tähtsaim osa rahvusliku helikunsti varamus. Tunnustatud ja armastatud Eller kirjutas klaverimuusikat terve elu ning tänapäeval on temast saanud mitme heliloojate põlvkonna vaimne isa. Tema helikeel on rikas ja eestilik. Selle hulka kuuluvad näiteks klassikalise muusika hinnatud sümbolteosed „Kodumaine viis“ ja „Kellad“.

Kontserdisari „Harmonia Universitatis“ sündis Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös ning selle eesmärk on pakkuda õpilastele, üliõpilastele ja kõikidele teistele huvilistele kauneid muusikaelamusi väärikas Tartu Ülikooli aulas. Pileti 29. veebruari kontserdile saab soetada Piletikeskusest. Kooliõpilased ja üliõpilased saavad pileti alla laadida tasuta.

Kava

  • „Liblikas“ (1935)
  • „Muusikaline hetk, fis-moll“ (1915)
  • „Fauni tants“ (1917)
  • „Karjase laul“ (1917)
  • „Põhjala neid“ (1919)
  • Prelüüdid, II vihik (1920)
  • „Klaverisonaat nr. 2“ (1939–1940)

Vaheaeg

  • „Eesti süit“ (1946)
  • „Eesti tants“ (1934)
  • „Episood revolutsiooniajast“ (1917)
  • „Klaverisonaat nr. 4“ (1957–1958)
Näitus

Tartu Ülikooli muuseumi uuel välinäitusel saab lugeda Toomemäest inspireeritud luuletusi

Luulenäitus Toomemäel

Luulenäituse "Aken Toomemäe poole" tõlked ja helifailid

Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri kontsert „Meistriklass: hariduslik retk klassikutega“

28. ja 29. aprillil ning 6. mail toimub Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri kontsert „Meistriklass: hariduslik retk klassikutega“.