Autor:
Silver Gutmann

Mugavaim rattatee Maarjamõisa ja Delta õppehoonete vahel

Tartu linn, ülikool ja Tartu Rattaliiklejate Selts on välja valinud kõige ohutuma ja mugavama rattamarsruudi Maarjamõisa õppehoonete, Vanemuise 46 ja Delta õppehoone vahel liikumiseks. Teekonnale jääb ka ülikooli raamatukogu.

Teekond kulgeb Delta keskuse juurest mööda Narva mnt äärt üle Kaarsilla ja läbi Keskpargi  Vanemuise tänavale. Tänava lõpust liigub tee mööda Vaksali tänavat kuni viaduktini, sealt mööda Riia tänavat L. Puusepa tänavale Tartu Ülikooli Kliinikumi, Biomeedikumi, Chemicumi, Physicumi ja tehnoloogiainstituudi lähedusse. Teekonnaga saab tutvuda Google Mapsi rakenduses, kust leiab ka linnarataste laenutuspunktide asukohad. Teekonda aitas kaardistada Tartu Rattaliiklejate Selts. Edaspidi on plaanis tee märkidega tähistada.

Rattatee kaart

Tartu Ülikooli 2023. aasta liikuvusuuringust selgus, et 17,2% vahemaadest, mida õppehoonete vahel läbiti, olid 2022. aasta sügissemestril linnulennult pikemad kui 1   km ja pidid jääma kuni poole tunni sisse. Ligi kolmandiku neist moodustab Maarjamõisa ja Delta õppehoonete vahel liikumine. Kuna sellist vahemaad on kevadisel ja sügisesel ajal otstarbekas läbida just rattaga, otsustasid ülikool ja linn valida selleks sobivaima marsruudi.

Rattaparklad ja Tartu rattaringlus

Ülikooli hoonete juurest leiad oma ratta parkimiseks rattahoidikud. Kokku on ülikooli hoonete juures ligi 2400 rattahoidikut, millest 1410 on katusega kaetud. Ülevaate rattaparklatest saad ülikooli virtuaaltuurist, kui klõpsad hoone välisilme pildil jalgratta ikoonile. Lisaks parkimisvõimaluste infole näed sealt pilte kõigist rattahoidikutest.

Tartus on rattalaenutuse süsteem, mis võimaldab lähisõitudeks valida kestliku liikumisviisi. Valikus on nii tava- kui ka elektrirattad. Viimaseid saab rentida soojal ajal, tavarattaid aasta ringi. Rattaringluse rattaid saad kasutada enda jaoks sobival ajal ja sobivas kohas – üle linna ja Tartu lähivaldades on kokku 100 rattaringluse parklat. Rattaringluse pilet on noortele soodushinnaga, samuti on müügil Tartu linna bussiliikluse ja rattaringluse ühispilet. Lisateavet leiad rattaringluse kodulehelt