Tartu observatooriumist saadi ühendus satelliitidega Koit ja Hämarik

Tartu observatooriumi juhtivinsener Viljo Allik ja teadur Tõnis Eenmäe said koostöös Tallinna Tehnikaülikooli tarkvaraspetsialistiga ühendust tudengisatelliitide Koidu ja Hämarikuga. Kui Hämarik saadeti orbiidile tänavu septembris, siis Koit oli tiirelnud vaikides juba pea poolteist aastat.

Hämarik andis endast märku 15. novembril. 21. novembril võeti Tartu observatooriumis vastu kauaoodatud andmepakett ka satelliidilt Koit. Esialgu saadavad satelliidid infot enda alamsüsteemide seisundi kohta: Hämariku põhilised süsteemid töötavad normaalselt ja akud on laetud. Hiljem võivad andmeteks olla ka näiteks satelliidi pardal olevate kaamerate tehtud fotod ja muu teaduslik informatsioon.

Hämarikuga side loomine läks napilt. "Peale nädala jooksul tehtud ebaõnnestunud katsetusi satelliidiga ühendust saada otsustasime, et proovime veel viimast korda. Nii me tegimegi, kuid suurema osa ülelennu ajast ei andnud Hämarik endast mingit elumärki," rääkis Viljo Allik. "Siis aga, peaaegu enne ülelennu lõppu, märkasin ekraanil kahte telemeetriapaketti, mille saatja aadressiks oli ES1WS ehk Hämarik!"

Koit ja Hämarik on Tallinna Tehnikaülikooli ja AS Dateli satelliidid. Nad on Eestist tehnika abil vaadeldavad umbes kuus korda päevas ja iga ülelend kestab umbes 12 minutit. Uudiseid satelliitide kohta saab jälgida Tallinna Tehnikaülikooli kodulehelt.

Lisateave: Viljo Allik, Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi juhtivinsener, 737 4513, viljo.allik [ät] ut.ee