Tartu Ülikooli haridusteaduse ning ärinduse ja juhtimise erialad on tõusnud maailma tippu

Veebruari lõpus avalikustatud maailma ülikoolide erialade pingereas on 16 Tartu Ülikooli eriala. Sel aastal on rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) erialade edetabelisse esimest korda jõudnud kaks Tartu Ülikooli eriala: haridusteadus, mis paikneb vahemikus 251–300, ning ärindus ja juhtimine, mis jagab kohti 401–450.

QS-i erialade edetabelis „QS World University Rankings by Subject“ on Tartu Ülikooli erialadest kõrgeimal kohal (vahemikus 101–150) politoloogia ja rahvusvahelised uuringud. Järgnevad keeleteadus, filosoofia, geograafia ning põllumajandus ja metsandus, mis kõik paiknevad vahemikus 151–200. 

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi juhataja Äli Leijen rõõmustas, et uudis sai teatavaks just nüüd, mil tähistatakse TÜ Pedagogicumi kümnendat aastapäeva. „Kahtlemata lisab see tunnustus kindlust meie praegustele ja tulevastele doktorantidele – haridusteadused on Tartu Ülikoolis arenev teadussuund ning siin on head väljavaated teha karjääri rahvusvahelises keskkonnas,“ sõnas Leijen.

Tema sõnul teevad TÜ haridusteadlased väga palju rahvusvahelist koostööd, osaledes arvukates teadus- ja arendusprojektides, millest on sündinud ka sageli tsiteeritud kõrgetasemelised teadusartiklid. Samuti räägivad Tartu haridusteadlased aktiivselt kaasa rahvusvahelistes teadusringkondades ja on juhtpositsioonidel nii erialaorganisatsioonides kui ka teadusajakirjade toimetustes. „Ilmselt on ka need tegevusalad põhjus, miks meie rahvusvaheline väljapaistvus on suurenenud,“ märkis Leijen.

Majandusteaduskonna juhataja Kadri Ukrainski ütles, et ärinduse ja juhtimise eriala jõudmine sellesse edetabelisse on väga tore üllatus, sest sellega tegeleb süvitsi vaid üks-kaks õppetooli. „See on teaduskonna jaoks tervikuna samuti väga oluline uudis. Oleme alati oma teaduskonna strateegiliseks eeliseks pidanud integreeritud majandusharidust ja loodame Delta majaga seoses seda strateegilist plaani ka edaspidi ellu viia koostöös arvutiteadlaste, matemaatikute ja statistikutega,“ kommenteeris Ukrainski. „Põhimõtteliselt võiksime kunagi mahtuda ka rahanduse ja arvestuse, ökonoomika ja ökonomeetria kategooriatesse ning mujalegi, sest püüame hoida ja arendada pädevust mitmes QS-i hinnatavas valdkonnas,“ lisas ta.

Johan Skytte poliitikauuringute instituut on mitu aastat seadnud oma eesmärgiks rahvusvahelistumise ja sellega kaasneva kvaliteedi kasvu nii teadus- kui õppetöös. "See on olnud pikk protsess, mille vilju nüüd näeme. QS reiting võtab suures mahus arvesse nn akadeemilist reputatsiooni distsipliini sees. Meie koht reitingus näitab, et Tartu Ülikooli hinnatakse riigiteaduste ja rahvusvaheliste suhete erialal maailmas väga kõrgelt ning me suudame pakkuda rahvusvahelist ja väga konkurentsivõimelist haridust," ütles Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja Mihkel Solvak.

Peale politoloogia ja rahvusvaheliste uuringute, mis on tõusnud TÜ erialadest kõige kõrgematele kohtadele, on oma mullust edetabelikohta parandanud ka bioloogia (2018. aastal 301–350, nüüd 251–300).

Edetabelis on Tartu Ülikooli erialadest ka põllumajandus ja metsandus, geograafia, kommunikatsioon ja meediauuringud, keeleteadus ning filosoofia (vahemikus 151–200), õigusteadus, nüüdiskeeled ning inglise keel ja kirjandus (251–300), arvutiteadus ja meditsiin (351–400), keemia (451–500) ning füüsika ja astronoomia (551–600).

Maailma üht tuntumat ülikoolide edetabelit „QS World University Rankings“ koostav QS on alates 2011. aastast seadnud ülikoole pingeritta ka üksikute erialade kaupa kokku 48 alal. Neil erialadel reastatavate ülikoolide arv kõigub erialati 50-st (nt stomatoloogia, raamatukogundus ja veterinaaria) kuni 600-ni (nt keemia, füüsika ja arvutiteadus).

Pingeridade koostamisel võtab QS arvesse ülikooli mainet eriala teadlaste ja tööandjate seas ning andmebaasist Scopus pärit bibliomeetrilisi näitajaid. Näitajate osakaalud varieeruvad erialade kaupa – mõnel erialal, näiteks kunstis ja disainis, arvestatakse vaid maineuuringu tulemusi, suurema publitseerimismahuga reaalaladel on aga kaalukama mõjuga bibliomeetria.

Lisateave:
Äli Leijen, TÜ haridusteaduste instituudi juhataja, 737 6441, ali.leijen@ut.ee
Kadri Ukrainski, TÜ majandusteaduskonna juhataja, 737 6360, kadri.ukrainski@ut.ee
Mihkel Solvak, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja, 737 6372, mihkel.solvak@ut.ee