Teadlaste avastus võib tõhustada koroonaviiruse vastaste ravimite väljatöötamist

Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste osalusel avaldati ajakirjas Science kaks teadusartiklit, milles kirjeldatakse koroonaviiruse rakkudesse sisenemise ja kudedes levimise uusi mehhanisme. Tulemused pakuvad võimalikke uusi viise vältimaks uude koroonaviirusesse nakatumist ja aitavad mõista, miks see viirus on nakkavam kui teised sarnased viirused.

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu ja tema meeskonnaliikmed, vähibioloogia vanemteadur Lorena Simón-Gracia ja doktorant Allan Tobi, kuuluvad rahvusvahelistes uurimisrühmades tehtud uuringute kaasautorite hulka.

Varasemalt on professor Teesalu välja töötanud nn kullerpeptiidide süsteemi sihtmärgistatud vähiraviks ja osalenud nende peptiidide kliinilises arendustöös. Praegused uuringud viitavad, et haigust COVID-19 põhjustav koroonaviirus kasutab rakkudesse sisenemiseks ja levimiseks sarnaseid peptiide ehk lühikesi valgufragmente.

„SARS-CoV-2 viirus kasutab peremeesrakkudesse sisenemiseks ogavalku. Nüüd teame, et lisaks ACE-2 retseptorile seondub ogavalk peremeesrakul ka teise retseptori neuropiliiniga. Seondumine toimub ogavalgu peptiidi vahendusel, mis sarnaneb meie avastatud CendR kullerpeptiididega, mida kasutatakse vähiravimite kasvajalistesse kudedesse suunamiseks,“ kirjeldas professor Teesalu.

Uuringud näitasid, et takistades viiruse kinnitumist rakkudele CendR peptiidide abil saab vähendada nakatumist.

„See avastus avab uue tee koroonaviiruse vastaste strateegiate väljatöötamiseks. Huvitaval kombel esineb CendR järjestus ka teiste patogeensete viiruste nagu Ebola ja HIV-1 pinnal. Sellel tööl võib olla kaugeleulatuv mõju viirusevastaste ühendite väljatöötamisele suunatud ravimiarendusele,“ ütles professor Teesalu.

Tutvu ajakirjas Science ilmunud artiklitega:
Neuropilin-1 is a host factor for SARS-CoV-2 infection“ (DOI: 10.1126/science.abd3072)
Neuropilin-1 facilitates SARS-CoV-2 cell entry and infectivity“ (DOI: 10.1126/science.abd2985)

Loe ka Postimehes ilmunud artiklit "Tartu Ülikoolist alguse saanud uurimised lahendasid koroonaviiruse ajukahjustuste müsteeriumi" ja ERR Novaatoris ilmunud artiklit "Koroonaviiruse ulatusliku leviku mõistatus hakkab vaikselt lahenema".

Lisateave:
Tambet Teesalu
Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor
5397 4441
tambet.teesalu@ut.ee