Tartu ülikoolis alustas tööd esimene MOOC – Massive Open Online Course („massiivne“ avatud veebipõhine kursus). Huvi TÜ esimese, professor Ivo Leito juhitava MOOC-kursuse „Mõõtemääramatuse hindamine keemilises analüüsis“ vastu on ülemaailmselt suur: enam kui 260 osalejat rohkem kui 40 riigist.
Ingliskeelne kursus „Estimation of measurement uncertainty in chemical analysis“ on esimene Tartu ülikooli MOOC, milles kõik huvilised saavad kevadsemestril osaleda. Tartu ülikoolis avas esimese kursuse analüütilise keemia professor Ivo Leito üheskoos analüütilise ja füüsikalise keemia teadurite Lauri Jalukse ja Irja Helmiga. Loodud MOOC on terviklik ja iseõppimiseks kasutatav: veebis on kaheteistkümne mooduli jagu materjali, mille alla kuuluvad nii tutvustavad loenguvideod koos jooniste, tabelite ja arvutuskäikudega, videoid täiendav tekst kui ka hulgaliselt lahendamist ootavaid ülesandeid.
Professor Ivo Leito sõnul on kursus osutunud üle ootuste menukaks: „Lootsime saada üle 100 osaleja, aga praegu on osalejaid üle 260. See näitab, et mõõtemääramatuse hindamine, mis iseenesest on küllaltki spetsiifiline teema, on analüütilise keemiaga tegelevatele inimestele vajalik ja huvipakkuv.“
Tartu ülikooli õppeprorektor Martin Hallik näeb head MOOCi kui õppeaine või probleemi lihtsat ja selget esitlemist terviklikul moel: „Hea MOOC võtab ette piiritletud teema ning jätab kõrvale ebavajaliku. See lihtsustab ja kiirendab mitmete ainete õpetamist.“ Hallik tõdes, et MOOC on ka suurepärane reklaam nii erialale kui ülikoolile: „Seega võib MOOC olla parim magnet heade tudengite ligimeelitamiseks nii Eestist kui ka kogu maailmast.“
MOOCid on tasuta veebikursused, mida enamasti pakuvad just maailma tippülikoolid (sh Cambridge’i ülikool, Stanfordi ülikool), seejuures tasuta, koos tagasiside ja eksamiga ning tõendiga õppetulemuse kohta. TÜ esimese MOOC-i käivitumist võib teatud mõttes vaadelda kui selliste ülikoolide „klubiga“ liitumist. TÜ MOOCi edukalt läbinutel on võimalik saada kasulikud teadmised ja oskused ning Tartu ülikooli tunnistus ilma kuluka Eestisse reisimiseta.
Tartu ülikooli esimesel MOOC-kursusel osaleb 265 inimest 43 riigist, sh Rootsist, Ghanast, Serbiast, Hispaaniast, Hiinast, Hong Kongist, Mehhikost, USA’st, Islandilt, Indiast, UK’st, Rumeeniast, Taist, Kasahstanist, Saksamaalt, Türgist, Austraaliast, Singapurist, Vietnamist, Brasiiliast, Nepaalist, Bulgaariast, Poolast ja Soomest.
Esimese TÜ MOOC-kursuse kirjeldus ja täismahus õppematerjalid on saadaval kursuse kodulehel https://sisu.ut.ee/measurement.
Lisainfo: Ivo Leito, TÜ analüütilise keemia professor, tel: 518 4176, e-post: ivo.leito@ut.ee.