Värske teadus: kriisijuhtimisest, kosmonautide tervise, Liivimaa ülikute ja invasiivsete liikideni

Värske teaduse rubriik annab regulaarselt vihjeid eri teadusvaldkondade huvitavamatest uuringutest, mille tulemused on hiljuti avaldatud tippajakirjades.

Sotsiaalteadused

Teadlased töötavad selle nimel, et tulevikus kriisidega paremini hakkama saada. Tartu Ülikool, Päästeamet ja ettevõte Positium arendasid välja töövahendi, mis aitab teada saada, kus elanikud tavaliselt paiknevad ja kuhu nad liiguvad. See teave võimaldab hädaolukorra tekkides inimesed kergemini üles leida ja neid aidata. Töövahend aitab paremini suunata pääste- ja sotsiaalabi ning tänu sellele kriise ennetada või paremini lahendada.

Loe lähemalt siit.
Lisateave: Kati Orru, kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessor, kati.orru@ut.ee

Meditsiiniteadused

Mikrobioota turgutamine aitab tugevdada astronautide tervist

Pikaaegne viibimine hermeetiliselt suletud ruumis, piiratud toitumine ja kuhjuv emotsionaalne stress võivad astronautidele põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme. Nüüdisaegses kosmosemeditsiinis otsitakse viise, kuidas soolestiku mikrobioota turgutamise abil astronautide tervist pikkade kosmoselendude ajal tugevdada. Tartu Ülikoolis tegeleti selle teemaga juba enam kui pool sajandit tagasi. Tollased uurimistulemused on praegustele teadlastele inspiratsiooniks, mis aitab jõuda uute teadussaavutusteni.

Loe lähemalt siit ja siit.
Lisateave: Marika Mikelsaar, emeriitprofessor, marika.mikelsaar@ut.ee

Humanitaarteadused

Kas ristisõdijad arvestasid Liivimaa kohaliku ülikkonnaga?
Liivimaa ristiusustamise käigus võisid vallutajad oma mõjuvõimu kindlustamiseks otsida võimalusi abielluda kohalike ülikute tütardega. Kuna sobilikku abielu oli keeruline sõlmida, tehti soovitud positsiooni saavutamiseks muid lepinguid ja muu hulgas arvestati neis nii mõnelgi juhul kohalike ülikute nõudmistega.

Loe lähemalt siit ja siit
Lisateave: Anti Selart, keskaja professor, anti.selart@ut.ee

Loodus- ja täppisteadused

Mida on uuritud veekogudes levivate invasiivsete taime- ja loomaliikide kohta?

Invasiivsete liikide uurimine on muutumas üha olulisemaks, sest oma väga laia ja kiire leviku tõttu on neil kohalikele liikidele suur mõju. Selleks et invasiivsete liikide levikut tõhusalt piirata, on vaja täpselt kindlaks teha nende peamised sissetoomise teed ning õigel ajal sekkuda. Veekogude uurimine on aidanud suurendada ühiskonnas teadlikkust nii magevee- kui ka mereelupaikade haavatavusest. Märgatavalt on kasvanud ka avalik huvi võõrliikide vastu ja veekogude invasiivsete liikide uuringute maht on viimase kümnendi jooksul kahekordistunud.

Loe lähemalt siit.
Lisateave: Jonne Kotta, mereökoloogia professor, jonne.kotta@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!