16.–20. märtsini toimub Eesti ülikoolide rohenädal, mille eesmärk on pöörata suuremat tähelepanu kestlikule arengule. Sel puhul on kõik huvilised oodatud kestlikkusega seotud üritustele, mida korraldavad Eesti ülikoolid.
Tartu Ülikool
16. märtsil kell 19 vaadatakse ühiselt filmi „Kriimsilm, karuott ja rebane. Märkmeid metsast“, millele järgneb aruteluring „Kellele on vaja looduskaitset?“. Film tutvustab suurkiskjate elu Eesti looduses. Pärast seda saab kuulata Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli teadlaste arutelu, milles käsitletakse loodust ja looduskaitset kui väärtust ning arutletakse, miks ja mida võiks igaüks meist looduskaitse heaks teha. Arutelu juhib keskkonnasotsioloog Maie Kiisel ja seda on võimalik jälgida ka UTTV veebilehelt. Filmiõhtu toimub Tartu Ülikooli Jakobi 2 ringauditooriumis. Loe lähemalt.
- 18. märtsil kell 14–17 toimub Viljandi kultuuriakadeemia Vilma õppehoones (Turu 7–225) villakoja kümnendale aastapäevale pühendatud seminar „Kohalik lambavill kestlikkuse teenistuses“, kus keskendutakse lambavilla uurimisele ja väärtustamisele. Veel kümme aastat tagasi hävis pea 90% kohalikust villast eesmärgipärast rakendust leidmata. Nüüdseks on olukord märkimisväärselt paranenud, kuid arenguruumi on endiselt. Seminaril antakse ülevaade, milliseid lambavillaga seotud õppe- ja teadusprojekte ning muud arendustegevust on Eestis viimase kümne aasta jooksul ette võetud. Ettekannetega esinevad doktorandid Katrin Kabun ja Diana Tuulik ning rahvusliku tekstiili lektorid Astri Kaljus ja Ave Matsin. Seminar võetakse kokku aruteluringis, kus otsitakse tulevikuvõimalusi villa kasutusviiside laiendamiseks. Loe lähemalt.
Tallinna Tehnikaülikool
- 16. märtsil kell 15–16 on võimalus osaleda avalikul veebiloengul „Meisterda endale AI-õpiassistent. Teadlik AI kasutus = väiksem jalajälg“. E-töötoas õpetatakse samm-sammult looma tehisarul põhinevat abilist ja kasutama seda ainekursuste läbimiseks. Töötoas teadvustatakse tehisintellekti jalajälge ja püütakse seda teadlike valikutega vähendada. Töötuppa ei ole vaja registreerida ja see on järelvaadatav. Veebiloengut ja töötuba korraldab Tallinna Tehnikaülikooli didaktika nooremprofessor, TLÜ tehisintellekti didaktika vanemteadur Janika Leoste. Registreeru veebiloengule.
Tallinna Ülikool
18.–19. märtsil toimub rahvusvaheline teadus- ja arenduskonverents „Universities as Change Agents in Sustainable Development“, kus keskendutakse koostöö edendamisele ning rahvusvahelise ja valdkonnavahelise partnerluste tugevdamisele ülikoolide, omavalitsuste, vabaühenduste ja ettevõtete vahel, et suurendada nende ühiskondlikku mõju. Konverentsil tutvustatakse uuenduslikke, skaleeritavaid ja laiemalt rakendatavaid lahendusi, mis aitavad lõimida kestlikkusteemasid õppetöösse, teadustegevusse, ülikoolide igapäevasesse toimimisse ja koostöösse kogukondadega. Samuti käsitletakse kestliku arengu hariduse põhiteemasid. Üritus pakub ka doktorantidele ja järeldoktoritele võimalust tutvustada oma teadustööd ning luua kontakte kestlikkuse valdkonna tunnustatud teadlaste ja praktikutega. Loe lähemalt.
20. märtsil kell 14 algab Tallinna Ülikooli sünnipäevakonverents „Targalt tulevikku“, mis toob keskmesse kestlikkuse kui meie julgeoleku ja heaolu vundamendi, käsitledes teaduse, riigi ja ettevõtluse koostöövõimalusi muutuvas maailmas. Päeval seotakse ühtseks tervikuks suured teemad, alates geopoliitikast ja linnastumisest kuni vaimse tervise, targa tarbimise ja kriisikindluseni. Loe lähemalt.
Teadusgaleriis (Astra I korrus) on avatud Piret Räni näitus „Kuidas me oleme KLIIMA ära rikkunud“. Näitus koondab kunstnik Piret Räni aasta jooksul loodud kliimateemalised visuaalsed kokkuvõtted, mis avavad keerukaid keskkonnaküsimusi selgelt ja mõtestatult. Näituse keskmes on kolm põimuvat teemat: Mondo Maailmakooli infograafikute kogumik „Kliimamuutused looduses ja ühiskonnas“, TLÜ uurimisrühma Seemik ja Piret Räni ühistöö „Müüdimurdja käsiraamat: kliima“ ning 2024. aastal valminud visuaalmaterjal toiduraiskamise keskkonnamõjust. Kõik näitusel esitatud materjalid põhinevad tänapäevastel teaduslikel seisukohtadel ja kutsuvad mõtlema, kuidas jõuda kliimateadmistega võimalikult paljude inimesteni.
Terra galeriis (Terra II korrus) on avatud Jane Remmi näitus „Koid purevad elu topilist kudet“. Uurimistöö keskmes on kehaliselt kogetud ja argieluline seotus teiste liikidega, eriti naiste suhe kohaliku loodusega ning selle sümboolne väljendus pärimuskultuuris. Sealhulgas kirjades, toitumis- ja ravipraktikates, regilauludes ja igapäevaelu toimingutes. Kunstipraktika kaudu luuakse dialoog esivanemate loodustarkuse, tänapäevase ökoloogia ja keskkonnahumanitaaria vahel ning uuritakse, mida on võimalik õppida taimedelt ja loomadelt. Jane Remm on kunstnik, kunstiõpetaja ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi õppejõud. Ta keskendub oma loomingus looduskogemuse kujutamisele, koosloomelistele tavadele ja suhtlusele mitteinimlike eluvormidega.
Eesti Maaülikool
- 17. märtsil toimub konverents „Kestlik linn, linnak ja liikumine“, kus arutletakse selle üle, kuidas kujundada linnaruumi ja ülikoolilinnakuid viisil, mis toetaks kestlikku liikumist, elurikkust ja keskkonnateadlikke valikuid. Konverentsil kohtuvad teadlased, linnaplaneerijad, praktikud ja huvilised, et arutada, kuidas teadus, poliitika ja ruumiplaneerimine saavad suunata kestlikku käitumist. Eraldi tähelepanu all on ülikoolilinnak kui koht, kus saab kestlikke lahendusi katsetada, rakendada ja pakkuda eeskuju kogu ühiskonnale. Loe lähemalt.
- 18. märtsil kell 10–12 leiab aset koolitus „Kuidas suunata inimeste käitumist keskkonnateadlikumaks“, kus keskendutakse meetmetele, millega kujundada inimeste valikuid. Arutleme, kas ja kuidas aitavad inimeste valikuid muuta keskkonnamaksud (nt automaks, energiaaktsiis) ja toetused ning kas kõik keskkonnamaksud on üldse loodud käitumise suunamiseks või täidavad need pigem teisi eesmärke. Samuti käsitletakse koolitusel informatsiooni ja teadlikkuse rolli keskkonnakäitumise kujundamisel ning seda, kas ja millal on üldse vaja lisatõukeid ja süsteemseid lahendusi. Registreeru sündmusele.
19. märtsil kell 12–12.30 peetakse karjääripäeva raames loeng „Kestlikkus kui karjäär: teadmised, oskused ja võimalused“, kus jagatakse isiklikke haridus- ja töökogemusi ning räägitakse sellest, mis laadi õpingud ja millised oskused on olnud kasulikud kestlikkuse valdkonda suundumisel, millest on olnud vähem kasu ning kuidas on Eesti Maaülikool kõneleja arengut toetanud. Samuti osutatakse positiivsetele näidetele EMÜ-s õppimise kogemusest ja arutletakse, miks on ettevõtetes üha enam vaja kestlikkuse eksperte, milliseid teadmisi ja oskusi see roll eeldab ning kuidas selles valdkonnas oma teed teadlikult kujundada.
- 20. märtsil kell 10–12.30 tehakse ekskursioon A. Le Coqi tehases.
Eesti Kunstiakadeemia
19. märtsil kell 10–12 toimub EKA valges majas (Kotzebue 10, ruum V-304) ringdisaini töötuba „Nähtav parandamine ja muutusi tervitavad esteetikad“. Õpitoas saab osaleja oma rõivaste augud paigata, plekid kaunistada või kulunud kohti toestada nähtava parandamise stiilis. Käelise tegevuse kõrvale räägime rõivaste lugusid ja kirjutame parandades mõne eseme loo ümber. Töötuba korraldab disainer-uurija, craftivist, EKA lektor ja doktorant Marta Konovalov, kes keskendub parandamisele ja taasloovale tekstiilile.
Töövahendid on kohapeal olemas, kuid osalejal palutakse võimaluse korral kaasa võtta mõni auklik, kulunud või plekiline rõivaese. Näiteks kampsun, sall, sokid, müts, kindad, jope, teksad, T-särk vmt. Loe lähemalt ja registreeru.