Autor:
Andres Tennus

Viie riigi parlamentide esimehed arutlevad Tartu Ülikoolis õiglase ja püsiva rahu saavutamise üle Ukrainas

3. veebruaril külastavad Tartu Ülikooli viie riigi parlamentide esimehed, kes arutlevad kl 11.00–12.00 ülikooli aulas selle üle, kuidas saavutada rahu Ukrainas ja Euroopas. Kõik huvilised on oodatud osalema ja küsimusi esitama. Registreeruda saab 26. jaanuarini. 

Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu on kestnud üle kümne aasta. Arutelu võimalike rahuläbirääkimiste ja sõja lõpetamise strateegiate üle on hoogustumas.  

Tartu rahu 105. aastapäeva puhul toimub ülikooli aulas viie riigi parlamentide esimeeste ingliskeelne arutelu „Kuidas saavutada õiglane ja püsiv rahu Ukrainas ja Euroopas?“. Muu hulgas tuleb juttu sellest, milline roll on parlamentidel ja nendevahelisel koostööl Ukraina toetamisel ning püsiva rahu poole liikumisel.  

Kohtumisel osalevad Eesti Riigikogu esimees Lauri Hussar, Leedu Seimi esimees Saulius Skvernelis, Läti Seimi spiiker Daiga Mieriņa, Poola Seimi marssal Szymon Hołownia ning Soome Eduskunna esimees Jussi Halla-aho. Avasõnad ütleb Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja arutelu juhib võrdleva poliitika professor Piret Ehin.   

Üritusel osalemiseks tuleb end registreerida veebivormis hiljemalt 26. jaanuaril. Kohapeal peavad registreerunud esitama isikut tõendava dokumendi. Üritust salvestatakse ja pildistatakse ning materjalid avaldatakse ülikooli infokanalites. 

Kõik on oodatud kuulama ja küsimusi esitama! 

  • Milliseid samme tuleks astuda, et lõpetada Venemaa agressioon ning saavutada õiglane ja kestev rahu Ukrainas ja Euroopas?  
  • Millised on Ukraina ootused ja eesmärgid ning kuidas saavad tema liitlased neid kõige paremini toetada?  
  • Kuidas saab rahvusvaheline kogukond võtta agressori vastutusele rahumeelse naabri sõjalise ründamise eest, luues samal ajal julgeolekuraamistiku, mis kaitseb kõigi riikide suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust?  
  • Kuidas säilitada Euroopa ja transatlantiline ühtsus ning otsustavus Ukraina toetamisel? 
  • Milliseid meetmeid on Venemaaga piirnevad riigid rakendanud oma julgeoleku tugevdamiseks ja millised sammud on veel vajalikud?  
  • Milline roll on parlamentidel ja nende koostööl Ukraina toetamisel ning püsiva rahu edendamisel? 
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
A design of the University of Tartu mascot Tiksu entering a door.

Osale 16. jaanuaril virtuaalsel lahtiste uste päeval

Helena Eglit

Helena Eglit peab ettekande „OSCE missioonist ja läänetargutamisest Eestis 1990ndatel“

Rektor toomas Asser ja Armeenia suursaadik Ara Margarian

Tartu Ülikooli külastas Armeenia suursaadik