14. jaanuari terminipäevakul harutatakse terminipusasid

Reedel, 14. jaanuaril kl 12–18 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis ja Zoomis terminipäevak „Terminipusast terminipesani“. Üritusel arutatakse sassiläinud mõistepesade korrastamise teemal, sh selle üle, missugune on süsteemne terminiloome.

Tartu Ülikooli keelenõuniku Helika Mäekivi sõnul kohtavad oskussõnavara arendajad oma töös sageli mõiste- või terminipusasid. „Pusa võib tekkida näiteks siis, kui mitmel mõistel on üks termin või vastupidi, mingit mõistet väljendatakse mitme terminiga. Samuti võib juhtuda, et ühte süsteemi kuuluvad terminid on eri aegadel eri viisidel moodustatud või on tekkinud muud laadi ebaühtlus, mis ei lase näha sõnade kuulumist ühte pessa,“ selgitas ta. „Selliseid juhtumeid hakkamegi terminipäevakul lahkama,“ lisas Mäekivi.

Terminipäevakule on oodatud kõik oskuskeelehuvilised üliõpilastest professoriteni. Üritusele saab registreeruda 11. jaanuarini aadressil https://www.emu.ee/terminipaevak.

Terminipäevaku ajakava

11.30–12.00     Kohvilaud, kogunemine, tõendite kontrollimine, registreerimine

Zoom: ID: 845 4409 0216; pääsukood: 849335

12.00–13.00     Haridus- ja Teadusministeeriumi nimel ütleb tervitussõnad keelepoliitika
                         osakonna nõunik Sirli Zupping

Osalejaid tervitab Eesti Maaülikooli teadusprorektor Ülle Jaakma

Sellest, mis on terminipusa ja kuidas jõuda terminipesani, räägib Kaitseväe
                         juhtivterminoloog Reet Hendrikson

13.00–13.30     Väikelaevade terminipusa: kuidas (h)arutada?

Vabakutseline tõlkija ja toimetaja Kadri Vider

13.30–14.00     Kuidas pesastada toidusüsteemi?

Eesti Maaülikooli keelekeskuse juhataja Ülle Sihver

14.00–14.15     Näksimispaus

14.15–14.45     Majandusarvestus ja raamatupidamine – kas mõistepusa?

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi
                         emeriitprofessor Jaan Alver

14.45–15.15     Mahepõllumajanduspusa

Eesti Maaülikooli dotsent Ragnar Leming

15.15–15.45     Näksimispaus

15.45–16.15     Riigikaitse ja julgeolekupoliitika terminiprobleemidest

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu

16.15–16.45     Sõjaajaloo termineist ja veidi ka mälupoliitikast mõne terminirühma näitel:
                         diletandi-praktiku vaade

Sõjaajaloolane Toomas Hiio

16.45–18.00     Vestlusring esinejatega „7 sammu pusast pesani“

Ootame osalejaid konverentsisaali veidi varem, et jõuaksime Covidi-tõendit aegsasti kontrollida. Palume osalejatel kanda maski. Kohapeal on olemas kätepuhastusvahendid.

Terminipäevakul osalemine on tasuta. Üritust salvestatakse.

Alates 2015. aastat Eesti Maaülikooli algatusena alguse saanud terminipäevakut korraldavad Tartu kolm kõrgkooli ühiselt juba kolmandat korda. Ürituse päevajuhid on Ülle Sihver (Eesti Maaülikool), Reet Hendrikson (Kaitseväe Akadeemia) ja Helika Mäekivi (Tartu Ülikool). Üritust toetab Haridus- ja Teadusministeerium eestikeelse terminoloogia programmi kaudu.

Pilt: Strutta.com