Autor:
Martin Vällik

Andreas Ventsel räägib inauguratsiooniloengul heidutuse semiootikast ja strateegilisest kommunikatsioonist julgeoleku valdkonnas

Kolmapäeval, 13. novembril kell 16.15 peab Tartu Ülikooli poliitika- ja sotsiosemiootika professor Andreas Ventsel ülikooli muuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu „Heidutuse semiootika ja strateegiline kommunikatsioon julgeoleku valdkonnas“.

Heidutus tähendab julgeolekupoliitikas seda, kui vastaspoolt püütakse plaanitavast kõrvale kallutada. Selle eesmärk on hoida vastast mingit tegevust sooritamast, ähvardades teda liiga suurte kulude või kahjudega. Oma strateegia väljatöötamise kõrval on julgeoleku mõttes sama tähtis hinnata vastase heidutuse usutavust ja tõhusust. Hübriidkonfliktide puhul on heidutuse roll laiem, hõlmates sõjaliste meetmete kõrval ka meedia ja kommunikatsiooni kaudu üles ehitatud narratiive. Tihti õnnestub heidutamine siis, kui rõhutakse millelegi, mis on vastaspoole jaoks identiteedi ja kultuurimälu seisukohalt tähenduslik.

Inauguratsiooniloengus käsitleb Andreas Ventsel heidutuse strateegiat semiootilisest ja kultuuriteaduslikust vaatenurgast. Semiootiline analüüs aitab kontekstitundlikult selgitada, kuidas riigid teineteist strateegiliselt heidutavad ja samal ajal vastase heidutuse usaldusväärsust õõnestavad. Loengus esitatakse heidutuse strateegilise kommunikatsiooni uurimisraamistiku kohta esimesed ideed, mis tuginevad semiootikale, relatsioonilisele ontoloogiale ja tegevusuuringu paradigmale.

Andreas Ventsel on lõpetanud 2009. aastal Tartu Ülikooli doktorantuuri semiootika erialal. 2024. aastal sai temast poliitika- ja sotsiosemiootika professor. Oma uurimistöös arendab ta poliitikasemiootika ja infomõjutustegevuse semiootilise analüüsi meetodit, milleks kombineerib semiootikat, kultuuri- ja poliitikauuringuid, visuaalkultuuri uuringuid, diskursuseanalüüsi ning julgeoleku uuringuid. Oma teadustöös peab ta tähtsaks selle praktilist tulemit, mille toel viia ellu ühiskondlikke muutusi. Tema töö eesmärk on olnud võimusuhete, konfliktide, strateegiliselt levitatud vandenõuteooriate ning ohudiskursuse laiapõhjaline akadeemiline uurimine, uurimistöö tulemuste rakendamine ainekursuste ja õpivahendite väljatöötamisel ning teaduspõhine koostöö strateegilise kommunikatsiooni eest vastutavate asutustega. Praegu juhib ta ka kolme teemakohast teadusprojekti.

Andreas Ventsel on andnud loengukursusi nii bakalaureuse- kui ka magistriastmel paljudes Eesti kõrgkoolides, sealhulgas Tallinna Ülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias, Eesti Maaülikoolis, EELK Usuteaduste Instituudis ja Kaitseväe Akadeemias. Samuti on ta olnud külalisteadur või -õppejõud mitmes välismaa ülikoolis: Torino Ülikoolis, Thbilisi Riiklikus Ülikoolis, Thelavi Riiklikus Ülikoolis, Sise-Beira Ülikoolis, Thessaloniki Aristotelese Ülikoolis, Küprose Tehnikaülikoolis ja Bologna Ülikoolis.

2024. aastal määrati talle ja Mari-Liis Madissonile riigi teaduspreemia humanitaarteaduste vallas töödetsükli „Poliitika-semiootika, infomõjutustegevuse ja vandenõuteooriate semiootiline analüüs“ eest.

Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Avaliku loengu lõpus saavad kuulajad professorile küsimusi esitada. Oodatud on kõik huvilised. Veebiülekannet saab jälgida UTTV-st.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Maksym Del kaitseb doktoritööd „Multilingual and multi-domain representational patterns across transformer-based models“

7. novembril kl 12.00 kaitseb Maksym Del doktoritööd „Multilingual and multi-domain representational patterns across transformer-based models“.
Inimene täitmas mobiilis isiksusetesti.

Tartu Ülikooli teadlaste uues uuringus avaldatakse sadade ametite isiksuseprofiilid

Professor Piia Post

Piia Post: temperatuuritõusu piirab uue tehnoloogia asemel mõtteviisi muutus