Bioloogiaolümpiaad selgitas välja leidlikud ja elulähedased noored

Möödunud nädalavahetusel, 5.-6. aprillil peeti Tartus 53. bioloogiaolümpiaadi lõppvooru gümnaasiumiõpilastele. Bioloogiaolümpiaadi lõppvooru oli kutsutud 63 õpilast üle Eesti. Kutse said noored olümpiaadi piirkonnavooru tulemuste põhjal. Igast piirkonnast kutsuti  vanuseastme parima tulemuse saavutanud õpilane, ülejäänud kohad täideti üleriigilise pingerea alusel klasside lõikes proportsionaalsuse põhimõtet arvestades.

Lõppvoor ise koosnes kaheosalisest teoreetilisest ja nelja töödhõlmavast praktilisest osast. Peale pikka ja tõsist pingutust väljusid kokkuvõttes parimatena.

10. klassi arvestuses:

Rein Leetmaa, Hugo Treffneri gümnaasiumist, õpetajad Saima Kaarna ja Liis Karo-Astover,
     Johanna Maria Kirss, Hugo Treffneri gümnaasiumist, õpetajad Saima Kaarna ja Liis Karo-Astover,
     Ida Maria Orula, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist, õpetaja Allan Lorents.

11. klassi arvestuses:

Magnus Kaldjärv, Saaremaa ühisgümnaasiumist, õpetaja Mart Mölder,
     Henri Maalmann, Hugo Treffneri gümnaasiumist, õpetaja Saima Kaarna,
     Anneli Kripsaar, Tallinna Prantsuse lütseumist, õpetaja Sirje Tekko.

12. klassi arvestuses:

Enna Elismäe, Tallinna reaalkoolist, õpetaja Kersti Veskimets,
Kristina Põšnograjeva, Tallinna reaalkoolist, õpetaja Kersti Veskimets,
Uku-Kaspar Uustalu, Tallinna reaalkoolist, õpetaja Kersti Veskimets.

Parimatele olid sponsorid välja pannud preemiad. Praktiliste tööde osavõistluste parimaid premeeriti järgmistes kategooriates:

• Loomafüsioloogia ja süstemaatika parim – Henri Maalmann (Hugo Treffneri gümnaasium)
  • Loomaökoloogia parim – Enna Elismäe (Tallinna reaalkool)
  • Molekulaarbioloogia parimad – Rein Leetmaa (Hugo Treffneri gümnaasium) ja Uku-Kaspar Uustalu (Tallinna reaalkool)
  • Taimefüsioloogia ja -anatoomia parimad – Uku-Kaspar Uustalu (Tallinna reaalkool) ja Siim Kurvits (Hugo Treffneri gümnaasium)

Eriauhindadega tunnustati

• leidlikkuse eest molekulaarbioloogia praktikumis  – Gerda Raag (Miina Härma gümnaasium),
  • terasuse eest loomafüsioloogia ja süstemaatika praktikumis – Kaarel Allemann (Tallinna reaalkool),
  • eluläheduse eest loomaökoloogia praktikumis – Meryl Komp (Kadrina keskkool).

Auhinnad panid välja MTÜ loodusajakiri, Naxo OÜ, Quantum Eesti AS, AS Ilves-Extraning, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut ning Tartu keraamik Piret Veski.

Suureks motivatsiooniks on õpilastele esindada Eestit suvel toimuval 25. rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil Balil, Indoneesias. Seekord said kutse võistkonna moodustamise valikvõistlusele üldpingerea 14 parimat õpilast.

Lisaks mõõduvõtmisele kuulus olümpiaadi programmi ka huvitegevusi. TÜ mikroobigeneetika professor Maia Kivisaar pidas õpilastele loengu "Keskkond ja geenid" ning  zooloog Mati Martin kõneles "Huvitavast putukamaailmast". Pealekauba oli soovijatel võimalik külastada Tartu mänguasjamuuseumi, kus oli avatud ka teatri- ja filminukkude majad ning vaatamiseks näitus "Armastuslood".

Bioloogiaolümpiaadi lõppvooru läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris TÜ teaduskool. Ürituse õnnestumisele aitas kaasa veel ka TÜ maateaduse ja ökoloogia instituut.

Lisainfo: Sulev Kuuse, EBO žürii esimees, tel: 7375060, e-kiri: sulev.kuuse@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja