Doktorantide eestikeelne kolme minuti loengute konkurss ootab osalejaid

5. novembril toimub Tartu Loodusmajas Tartu Ülikooli doktorantide ja viimase aasta jooksul väitekirja kaitsnud noorte teadlaste kolme minuti loengute konkurss. Tegemist on Eesti Teaduste Akadeemia eestikeelse konkursi „Teadus kolme minutiga“ eelvooruga, mille neli parimat esindavad Tartu Ülikooli veebruaris Tallinnas toimuval lõppvõistlusel.

Konkursil osalemiseks tuleks ette valmistada eestikeelne kolmeminutiline haarav loeng, mis annab lühiülevaate uurimistöö eesmärgist, lahendatavast probleemist ja probleemilahenduse viisist. Samuti peaks lühiloengust selguma, kellele ja kuidas see töö oluline on. Kolme minuti jooksul suudab keskmine jutuvestja öelda umbes 370 sõna – see mahub ära ligikaudu ühele A4-leheküljele.

5. novembril toimuval konkursil tuleb esitada oma lühiloeng konkursižüriile. Koostöös ERR Novaatoriga pakutakse kõigile konkursile jõudnud teemakäsitlustele avaldamisvõimalust. Oma osalemissoovist saab teada anda registreerimisvormi kaudu 29. oktoobrini.

Tartu Ülikooli konkursil esitatud kolmeminutiliste loengute seast valib žürii välja neli parimat, keda ootab rahaline preemia ja võimalus esindada ülikooli uue aasta algul teaduste akadeemias toimuvas konkursi finaalis. Seal selguvad omakorda viis parimat, kelle loengust sünnib koostöös professionaalse produktsioonimeeskonnaga kolmeminutiline videoklipp, mis jõuab aprillis ETV eetrisse. Teleekraanil näidatud videoloengute seast valivad televaatajad oma lemmiku. Mullust viit parimat loengut saab järelvaadata Novaatori kodulehel.

Teaduskommunikatsiooni õppepäev

Et teadustööd oleks lihtsam tutvustada, toimub 22. oktoobril koostöös doktorikoolidega doktorantide teaduskommunikatsiooni õppepäev. Seminaril räägitakse lähemalt, miks, kellele ja kuidas oma teadustööst rääkida, kuidas sotsiaalmeedia teaduse heaks tööle panna ning kuidas kolme minutiga kõige olulisem oma uurimistööst kokku võtta ja haaravas vormis teistele edasi anda. Õppepäeval osalemiseks saab registreeruda 13. oktoobrini.

Ingliskeelne teaduskommunikatsiooni õppepäev on kavas kevadsemestril, mil toimub ka ingliskeelne kolme minuti loengute konkurss, kus selgitatakse välja Tartu Ülikooli esindaja rahvusvahelisel Coimbra grupi konkursil.

Üritusi toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA).

Tartu Ülikooli eestikeelse kolme minuti loengute konkursi koduleht.

Tartu Ülikooli semantika teaduri Mariann Proosi doktoritööd tutvustav lühiloeng, mis jõudis kevadel ETV eetrisse:

Lisateave:
Piret Ehrenpreis, Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni nõunik, 5816 0090, piret.ehrenpreis@ut.ee
Merili Hansen, Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna doktorikoolide ürituste projektijuht, merili.hansen@ut.ee