Eesti tudeng pürgib kosmosesektori juhiks

Tartu Ülikooli geograafia magistrant Martin Jüssi pälvis Euroopa Kosmoseagentuurilt 16 000 euro suuruse stipendiumi magistrantuuriõpinguteks Prantsusmaa rahvusvahelises kosmoseülikoolis ISU. Strasbourgis asuvas mainekas kosmoseülikoolis koolitatakse kosmosesektori tulevasi juhte. 

Septembrikuust algava aastase magistriprogrammi käigus antakse Martin Jüssile võimalikult mitmekülgseid teadmisi kosmosesektorist. Kosmoseülikooli ISU õppekava hõlmab nii inseneriteadust, astrofüüsikat, teadmisi kosmosesõidukitest, filosoofiat, meditsiini kui palju muud.

„Martin on kahtlemata väga andekas üliõpilane ning kosmosetehnoloogia alase haridusega inimesi on Eestis veel väga napilt. ISU haridusega spetsialisti lisandumine on oluliseks hüppeks Eesti kosmose- ja kõrgtehnoloogia valdkonna arenemisel,“ tunnustas Martini siirdumist Strasbourgi tema juhendaja, Tartu observatooriumi teadur Kaupo Voormansik, kes on ise samuti ISU vilistlane.

Ka Eestis kosmosesektoris tegutseva IT- ja äriteenuste ettevõtte CGI Eesti AS kosmosemeeskonna juhi Andreas Sisaski sõnul on ISU ülikoolist saadava haridusega spetsialist meie riigile valdkonna arendamise ja edasiviimise osas väga vajalik. „Ainult IT-alasest teadmisest kosmosesektoris äri arendamiseks ei piisa. Tervikpilt sektorist, selle organisatoorsest ja tehnilisest poolest on väga vajalik,“ rõhutas Sisask.

ISU-sse õppima pääsemine polnud kerge, sest sinna kandideerivad tudengid üle maailma, ent igal aastal võetakse neist vastu vaid 50. „Pidin näitama häid varasemate õpingute tulemusi, kõrget motivatsiooni, tutvustama oma eelnevat teadustööd ning esitama tugevad soovituskirjad, mille kirjutasid mulle juhendaja ning TÜ optilise metroloogia dotsent ja ESTCube-1 tudengisatelliidi eestvedaja Mart Noorma,“ kirjeldas Jüssi kandideerimisprotsessi.

Tänu ISU rahvusvahelisusele ning suurele kontaktivõrgustikule hõlmab õppeprogramm praktikat maailma juhtivates kosmoseagentuurides ja instituutides. Martinil on praktikaga seoses mõtteid nii Kanada, Saksamaa kui ka Prantsusmaa osas, kuid täpsemad plaanid selguvad kohapeal.

„Pärast õpinguid tahan kindlasti Eestisse tagasi tulla ja teha karjääri siin, sest Eesti on väga tugev IT riik ning siin on suur ringkond andekaid tudengeid ja võimekaid teadlasi, kellega koostööd teha. Olgu see siis satelliitseire alase teadustöö vallas või tulevaste satelliitmissioonide ja ekspeditsioonide planeerimisel,“ kinnitas Jüssi, kes sõidab Prantsusmaale juba 1. septembril.

Martini õpingud ISU-s, mille õppemaks on 25 000 eurot aastas, ning elamine Strasbourgis saavad võimalikuks tänu stipendiumitele. Tugeva haridusega kosmosespetsialisti toetuseks on lisaks Euroopa Kosmoseagentuurile õla alla pannud ka Tartu Observatoorium, IT-ettevõtte CGI Eesti ning SA Archimedes koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga.

Martin Jüssi on kolmas eestlane, kellel avaneb võimalus  ISU-s õppida. Varem on Euroopa Kosmoseagentuuri stipendiumi toel samas ülikoolis õppinud ka tema juhendaja Kaupo Voormansik.

Lisainfo: Martin Jüssi, Tartu Ülikooli geograafia magistrant, tel: 56 466 997, e-post: mjussi@ut.ee.
Kaupo Voormansik, Tartu Observatooriumi teadur, tel:  56 669 225, e-post: kaupo.voormansik@to.ee.

Egle Merbach TÜ avalike suhete peaspetsialist Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 58 6686 77 E-post: egle.merbach@ut.ee
www.ut.ee