ESTCube’i teadur arendab NASA juures tuleviku kosmoseuurimismissioone

Tartu ülikooli vilistlane, endine ESTCube’i programmi juht Andris Slavinskis asus aastaks NASAsse külalisteadlaseks, et arendada nanosatelliitide missioone. 

Slavinskis töötab California Räniorus NASA Amesi uurimiskeskuses missioonide kavandamise üksuses ja uurib NASA tulevaste missioonide kontseptsioone, mille puhul võidakse kosmoseuuringuteks kasutada väikesatelliite nagu seda on ESTCube.

„Uurime näiteks seda, kuidas saaks missioon aidata mõista Päikesesüsteemi varasemat arengut, millised asteroidid sisaldavad vett või kuidas leevendada potentsiaalselt ohtlike asteroidide mõju,“ räägib Slavinskis oma uurimistööst.

NASA on huvitatud väikesatelliitide abil teostatavate süvakosmosemissioonide arendamisest ning seetõttu on niisugused kontseptsiooniuuringud neile väga kasulikud. Amesis tehtav töö peab viimistlema kontseptsiooni teaduslikku külge, seadma ja analüüsima uurimiseesmärke, seadmetele esitatavaid nõudeid ja missiooni eeldatavaid tulemusi.

Lisaks enneolematule teaduspotentsiaalile on asteroidide uurimine äärmiselt oluline Maa kaitsmiseks kokkupõrkeohtlike asteroidide eest ja võtmetähtsusega sellises uudses valdkonnas nagu asteroididelt kaevandamine.

See projekt avab ukse Eesti ja NASA edasisteks koostöövõimalusteks. NASA juures tehtavat uurimistööd rahastatakse Tartu Observatooriumi projektist KOMEET (KOsMoseteaduste rakendamine EEsTi ühiskonna heaks). Andris Slavinskis kaitses 2015. aastal Tartu ülikoolis doktoritöö füüsikas. 2012. aastast on ta seotud Tartu Observatiooriumiga ja juhtinud muuhulgas ka ESTCube’i tudengisatelliidi programmi.

Lisainfo: Andris Slavinskis, PhD, külalisteadur, NASA Ames Research Center, e-post: andris.slavinskis@nasa.gov, telefon/WhatsApp: +165 0537 5099

Viivika Eljand-Kärp University of Tartu Press Officer Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689 E-mail: viivika.eljand-karp@ut.ee
www.ut.ee