Autor:
Pixabay

Euroopa teaduskirjastamine peab muutuma jätkusuutlikuks ja õiglaseks

Teadusülikoolide võrgustik The Guild, millega on liitunud ka Tartu Ülikool, väljendab oma pöördumises muret Euroopa teaduskirjastamise süsteemi rahalise jätkusuutmatuse pärast. Artikli töötlemise tasu nõudvate avatud juurdepääsuga mudelite levik on probleemi veelgi süvendanud, sest suurendab ebavõrdsust ja takistab teadlastel avaldada oma töid sobivaimates väljaannetes. 

The Guild toetab kindlalt Euroopa Liidu Nõukogu järelduste eelnõu teaduskirjastamise kohta, milles kutsutakse üles toetama avatud juurdepääsuga mudeleid, mis ei põhine artikli töötlemise tasul, hoidma artikli töötlemise tasu vastavuses pakutavate teenustega ning tagama, et teaduskirjastamise eesmärk oleks ka edaspidi teadustöö tipptase ja teaduseetika. Võrgustik nõustub täielikult EL-i nõukogu tähelepanekuga, et nii teadusväljaannete lugemise kui ka nendes teadustulemuste avaldamise maksumüür on üha kõrgem. Seetõttu kutsub The Guild üles looma alternatiivseid mudeleid, mis ei võtaks autoritelt ega lugejatelt tasu. 

Ka rõhutab The Guild, et liikmesriigid peavad tagama teadlaste õiguste säilimise ja teisese avaldamise õiguse ning tegema õigusliku raamistiku ühtlustamisel koostööd. Teaduskirjastamises peab olema esikohal kvaliteetsete teadusuuringute tulemuste levitamine ning seejuures tuleb järgida teaduseetika ja akadeemilise vabaduse põhimõtteid. 

Samuti toetab The Guild EL-i nõukogu tõdemust, et teadlastel on teaduskirjastamise ökosüsteemis väga tähtis roll ning nende panust teadusringkondade toimimisse tuleks teaduse hindamisel rohkem tunnustada. Võrgustik julgustab looma algatusi, mille eesmärk on parandada vastastikuse eksperdihinnangu mehhanismide kvaliteeti, läbipaistvust ja tõhusust.  

The Guildi poliitikaosakonna vanemspetsialist Julien Chicot tõdes, et teadustööde avaldamise kulud on kasvanud tohutult kiiresti ja see seab ülikoolid raskesse seisu. „Tunnustame EL-i nõukogu eesistuja Rootsi jõupingutusi, et lüüa hooga käima teaduskirjastamise reform. Meil on vaja, et see süsteem jõuaks tagasi oma esimese ja peamise eesmärgi juurde: anda kõigile teadlastele kõige sobivamad, õiglasemad ja tõhusamad vahendid kvaliteetsete teadustulemuste levitamiseks ja neile juurdepääsuks,“ ütles Chicot. 

Tartu Ülikooli raamatukogu arendusdirektori Liisi Lembineni sõnul on Tartu Ülikoolis viimase nelja aasta jooksul avatud juurdepääsuga teaduspublikatsioonide avaldamine küll järjest sagenenud (vt joonis), kuid sellega kaasnevad kulud hammustavad üha suurema osa teadusrahastusest. Nii võib Lembineni sõnul maksta uuringutulemuste avaldamine avatud juurdepääsuga ajakirjas teadlasele keskmiselt 2000–2500 eurot ja see summa tuleb võtta teadusgrandist. Teine variant on avaldada teadustöö ajakirjas, mille sisu jääb maksumüüri taha. Piiratud juurdepääsuga ajakirjades avaldamine tähendab aga seda, et teadusasutused peavad maksma, et teha nende sisu teadlastele kättesaadavaks. Samas on publikatsioonide aluseks olev teadustöö tehtud avaliku raha eest ja seda on retsenseerinud teadlased, kes selle töö eest tasu ei saa. Lembineni sõnul on selline süsteem ajale jalgu jäänud ja võrdse ligipääsu tagamiseks on vaja leida uued toimemudelid. 

Image
Publikastioonide osakaal

Joonis. Tartu Ülikooli teadlaste publikatsioonid avatud ja piiratud juurdepääsuga teadusajakirjades aastatel 2013–2022. Autor: Kalmer Lauk, grandikeskus 

Tutvu pöördumise täistekstiga The Guildi võrgustiku kodulehel. 

Teamwork

Enlight kutsub veebipõhisele partnerlusüritusele ja juhtimiskoolitusele

Ahto Salumets kaitseb doktoritööd „Bioinformatics analysis of various aspects in immunology“

3. mail kell 12.15 kaitseb Ahto Salumets informaatika erialal doktoritööd „Bioinformatics analysis of various aspects in immunology“.
konverents 2024

Kandideeri Enlighti õpetamise ja õppimise auhinnale