JÄRELVAADATAV: Kairi Kreegipuu räägib inauguratsiooniloengul aju bioelektrilistest signaalidest

7. septembril kell 16.15 peab Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Kairi Kreegipuu ülikooli muuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu „Mida psühholoog ajust otsib?“.

Psühholoogia eesmärk on kõige laiemas mõttes mõista ja ennustada inimese käitumist. Selle eesmärgi saavutamiseks kasutatakse väga mitmekesiseid vahendeid vaatlusest ja küsitlusest eksperimendini. „Kuna kõik, mida inimene teeb (või ei tee), pärineb ajust, tekib kergesti arusaam, et kui uuring juba sisaldab sõna „aju“, on kindlasti tegemist põhjapaneva tööga,“ rääkis Kreegipuu. „Tegelikult sõltub andmete kasulikkus aga eelkõige sellest, miks ja kuidas need on kogutud ning mida nendega tehakse,“ lisas ta. Loengul vaatlebki Kairi Kreegipuu, kuidas nüüdisaegne psühholoogia püüab aju bioelektriliste signaalide uurimisega leida kasulikke vastuseid inimese käitumise mõistmiseks, ja toob selle illustreerimiseks konkreetseid näiteid.

Kairi Kreegipuu on alates 2020. aasta juunist Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna eksperimentaalpsühholoogia professor. Viimasel ajal on ta uurinud eeltähelepanulist informatsioonitöötlust ning selle seoseid inimese seisundite ja omadustega.

Kairi Kreegipuu on omandanud Tartu Ülikoolis psühholoogia eriala bakalaureusekraadi 1996. aastal, magistrikraadi 1997. aastal ja doktorikraadi 2004. aastal ning ta on läbinud ka järeldoktorantuuri Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonnas. Ta on olnud külalisteadur Uppsala Ülikoolis ning külalisprofessor Läti Ülikoolis ja Hiinas asuvas Daliani Tehnikaülikoolis. Aastatel 2017–2019 oli Kairi Kreegipuu Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna teadus- ja arendusprodekaan ning alates 2021. aasta juulist on ta psühholoogia instituudi juhataja. Samuti on ta alates 2020. aastast sotsiaalteaduste valdkonna eetikanõustaja. Aastatel 2014–2018 oli ta Eesti Psühholoogide Liidu president ja 2020/2021. õppeaastal kuulus Tartu Ülikooli senatisse. Ta on Eesti Naisüliõpilaste Seltsi liige.

Kairi Kreegipuu peamised uurimisteemad on inimese informatsioonitöötlus, sealhulgas informatsiooni vastuvõtmine, tähelepanu ja mälu, ning selle seos inimese seisunditega, näiteks emotsioonide või väsimusega. Samuti kuulub tema uurimisvaldkonda ajataju ja inimese enesetunne erinevates tingimustes, alates stressirohketest olukordadest ja lõpetades suurte temperatuurimuutustega. Kairi Kreegipuu on (kaas)juhendanud viis doktoritööd ja ligi 30 magistritööd, avaldanud üle 50 rahvusvahelise levikuga artikli ja raamatupeatüki ning kirjutanud eestikeelseid raamatupeatükke ja artikleid.

Inauguratsiooniloengut saab jälgida ka videoportaali UTTV vahendusel.

Üritusel järgitakse riiklikke korraldusi ja kontrollitakse osalejate nakkusohutust. Palume loengul osalejatel koos isikut tõendava dokumendiga kaasa võtta tervisetõend vaktsineerimiskuuri läbimise, Covid-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta (tervishoiutöötaja poolt kuni 72 tundi enne üritust tehtud PCR-test).

Lisateave: Kairi Kreegipuu, Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor ja psühholoogia instituudi juhataja, 737 5909, kairi.kreegipuu@ut.ee