José Alejandro Madrigal Fernández

Image
José Alejandro Madrigal Fernández

Et tunnustada professor José Alejandro Madrigal Fernándezt pikaajalise koostöö eest Tartu Ülikoolis hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni arendamisel, on Tartu Ülikool nimetanud ta audoktoriks arstiteaduse alal.

José Alejandro Madrigal Fernández on sündinud 4. novembril 1953 Mehhiko pealinnas Méxicos. 1979. aastal lõpetas ta Mehhiko Rahvuslikus Autonoomses Ülikoolis arstiteaduskonna ja 1983. aastal sisehaiguste residentuuri. Samal aastal sai ta Maailma Terviseorganisatsioonilt stipendiumi, et töötada Harvardi Ülikooli immunoloogia- ja vähispetsialisti professor Edmond J. Yunise laboris. 1985. aastal sai ta Briti institutsioonilt Imperial Cancer Research Fund stipendiumi, et läbida molekulaargeneetika doktoriõpingud Londoni Ülikoolis ja Oxfordi Ülikoolis. 1989. aastal kaitses Madrigal Fernández Londoni Ülikoolis doktorikraadi immungeneetikas. Aastatel 1989–1993 oli ta järeldoktorantuuris Stanfordi Ülikoolis.

José Alejandro Madrigal Fernández on maailma juhtiv teadlane immuunteraapia ja tüvirakkude siirdamise alal. 1993. aastal nimetati ta Londonis asuva maineka Anthony Nolani Instituudi (Anthony Nolan Research Institute) teadusjuhiks ja 1995. aastal edutati selle esimeseks teadusdirektoriks. Anthony Nolani Fond (Anthony Nolan Trust) loodi 1974. aastal ja oli maailma esimene rahvusvaheline luuüdidoonorite register leukeemia ja teiste vähivormide raviks. Madrigal Fernándezi juhtimisel kujunes fond maailmas üldtuntud uurimisinstituudiks, mis on spetsialiseerunud hematoloogilisele ja luuüdi siirdamisele.

Aastal 1997 valiti Madrigal Fernández Londoni Ülikooli Kolledži hematoloogia õppetooli professoriks. Ta on avaldanud üle 500 teadusartikli tippajakirjades, nagu Nature, Nature Genetics, Lancet, Journal of Experimental Medicine ja PNAS (tsiteeritud 15 677 korda, h-indeks 65). Tema teadustöö on aidanud muuta immuunrakkude ravi tõhusamaks ja parandada tüvirakkude siirdamise tulemusi üle maailma. Madrigal Fernández on esinenud üle 580 konverentsil enam kui 58 riigis ja 243 linnas ning koolitanud üle kahesaja arsti ja teadlase. Tema väsimatu töö on aidanud luua doonoriregistreid ja nabaväädi tüvirakupanku üle maailma.

Madrigal Fernández kuulub Mehhiko, Hispaania, Ladina-Ameerika, Venemaa, Poola, Ukraina ja Ühendkuningriigi mainekatesse teadusakadeemiatesse. Ta on pälvinud kolm audoktori kraadi ning olnud Euroopa vere- ja luuüdi siirdamise ühenduse president. Ta on Briti luuüdi siirdamise ühingu, USA-s asuva rahvusvahelise luuüdi siirdamise keskuse, Saksamaa, Austria ja Šveitsi hemato-onkoloogia ühingute ning Mehhiko Riikliku Meditsiiniakadeemia auliige. Ta on Briti Kuningliku Arstide Kolleegiumi,  Kuningliku Patoloogide Kolleegiumi ja Ühendkuningriigi Meditsiiniteaduste Akadeemia liige. Madrigal Fernández on aidanud päästa elusid kogu maailmas. Tema osalusega projektid „Päästke lapsed“ on jõudnud enam kui 2,6 miljoni lapseni ning taganud immuniseerimise ja vajaliku ravi. Aastal 2022 autasustas Tema Majesteet kuninganna Elizabeth II teda Briti impeeriumi ordu ohvitseri ordeniga.

José Alejandro Madrigal Fernándezi tegevuses on olnud erilisel kohal arendustöö Tartu Ülikooliga. Ta on andnud märkimisväärse panuse hematoloogia ja vereloome tüvirakkude siirdamise arendamisse Tartu Ülikoolis alates Eesti taasiseseisvumisest. Ta aitas luua Tartu Ülikooli hematoloogia eriala residentuuriprogrammi, arendada seda vastavalt rahvusvahelistele standarditele, ning on külastanud ja koolitanud Tartu Ülikooli teadlasi ja üliõpilasi. Madrigal Fernández on rahvusvaheliselt tunnustanud ja esile tõstnud nii Tartu Ülikooli kui ka Eesti saavutusi hematoloogia vallas.

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiate laureaadid

Presidendi kultuurirahastu preemiad pälvisid Hedvig Tamman ja Liisa Rätsep

Akadeemik Andres Metspalu

Andres Metspalu valiti Academia Europaea liikmeks

Professor Ülo Mander

Ülo Mander valiti globaalmuutuste akadeemikuks