Autor:
Adam Whitlock

Kuidas leida uusi sõpru? 

Hea sõber parandab Su elukvaliteeti. Sõber pakub tuge ja julgustab, on aus ning areneb koos Sinuga. Suurepäraste sõprussuhete loomine võib olla keeruline ja võtta ootamatult palju aega, aga on kindlasti vaeva väärt.  

Kus tavaliselt sõprussuhteid luuakse? 

Vahel võime leida end mõtlemast, kust ja kuidas leida uusi sõpru. 2021. aastal tegi Briti firma YouGov uuringu, millest selgus, et 16–24-aastastel noortel tekib enamik lähedasi sõprussuhteid koolis (77%), ülikoolis (33%) ja tööl (17%). 

Samuti ilmnes, et sõpru leitakse pidudel (5%), tutvuste kaudu (18%), juhuslikult argitegevuste käigus, näiteks poejärjekorras (3%), internetis (12%), naabruskonnas (5%) ja muude tegevuste käigus (7%). Võimalusi on igasuguseid: seltskondlikud klubid (nt raamatu- ja veiniklubi), spordiklubid, vabatahtlik töö ja üritused, nagu kontserdid ja festivalid. 

Kui soovid sõlmida uusi sõprussuhteid, siis püüa selle nimekirja põhjal mõelda, mis võiks Sinu eelistustega kõige rohkem sobida. Millised on Sinu huvid ja kus võiksid sarnased inimesed koguneda? 

Milliseid organisatsioone ja üritusi on Tartus? 

Üliõpilastel on palju huvitavaid võimalusi kohtuda teiste tudengitega. Näiteks toimuvad igal kevadel ja sügisel Tartu tudengipäevad, mille käigus saab paari nädala jooksul osaleda mitmesugustel maitsemeeli ülendavatel (nt pannkoogihommik) ja proovilepanevatel (nt Mälukas) üritustel. Tudengipäevad toimuvad sel sügisel 25. septembrist 1. oktoobrini. 

Liituda saab ka tudengiorganisatsioonide, korporatsioonide ja seltsidega, mille kohta saad lähemalt uurida võrgustiku Ole Rohkem nimekirjast. Organisatsioonidega liitumine on enamasti tasuta. 

Mida teha, et leida uusi sõpru? 

Kutsu sümpaatsed inimesed lauamänge mängima 

Üks lihtne ja usaldusväärne viis, kuidas luua sõprussuhteid, on korraldada lauamänguõhtuid. Midagi uhket ei peagi selleks tegema: piisab sellest, kui igaüks toob kaasa midagi juua, näksida ja mõne mängu. Üks võimalus on teha tuttavatele ettepanek kutsuda kaasa üks sõber.  

Palu oma sõpradel tutvustada ennast nende sõpradele 

Näiteks võid mõnel üritusel astuda ligi oma sõbrale, kes vestleb parasjagu inimesega, kellega Sa tahaksid tutvuda. Küsi viisakalt, ega Sa ei sega tähtsat vestlust. Tihti ei ole tegu elusid muutva jutuajamisega ja inimestel on hea meel, et uus inimene liitub vestlusega. Sellisel juhul võid paluda oma sõbral tema sõpra Sulle tutvustada.  

Üks nutikas viis on paluda sõbral öelda uue inimese kohta kolm huvitavat fakti. Nii on Sul erinevaid valikuid, millise nurga alt temaga lähemalt tutvuda ja vestlust arendada. Võid ka küsida, kuidas see inimene tunneb Su sõpra. 

Taaselusta vanu sõprussuhteid 

Üks lihtsaimaid viise, kuidas luua endale sotsiaalne elu, on kirjutada näiteks sotsiaalmeediakanalis oma vanadele sõpradele ja küsida, kas nad sooviksid saada kokku, et juua tass kohvi või muud jooki. Pane seejuures rõhk sõnadele, mis näitavad, et see kohtumine ei ole mitte mingi suur ettevõtmine, vaid ajaliselt piiritletud võimalus veeta toredalt aega. 

Kutsu sõpru trenni, kunstinäitusele või lõunat sööma 

Psühholoogid soovitavad harjumuse tekkimiseks seostada enda jaoks ebamugavaid asju mõne meeldiva tegevusega: näiteks meeldib paljudele teha trenni muusika saatel või koos teiste inimestega. Kui spordi tegemine Sind ei paelu, naudi koos sõpradega kunstinäitusele minekut või maitsva toidu söömist. Võimalusi on palju, meid piirab ainult meie kujutlusvõime. 

Ole aktiivne ja ütle kutsetele jah 

Esmakursuslasena (ja ka inimesena üldiselt) on oluline olla aktiivne, sest sõpruskonnad moodustuvad päris kiiresti. Soe soovitus kogenumatelt üliõpilastelt on osaleda võimalikult paljudel üritustel, mida esimeste kuude jooksul pakutakse, sest alguses otsivad kõik endale sõpru. 

Ole kannatlik 

Sotsiaalsed oskused ja suhete hoidmine nõuab harjutamist. Sõprussuhteid ei looda üleöö. Võime küll kohata sümpaatset inimest, aga tema elus ei pruugi olla ruumi uue tuttava jaoks. Samas piisab mõnikord lihtsalt sellest, kui olla kannatlik ja järjepidev: tulla iga päev loengusse ja öelda võimalikule uuele sõbrale “Hei!”. 

Kokkuvõte 

Viise ja kohti sõprade leidmiseks on palju. Vali endale meelepärane ja pühendu selle elluviimisele. Võta kaasa hea tuju ja siiras huvi teiste inimeste vastu ning ole hoolitsetud välimusega. 

Inimestega suheldes hoia meeles, et ka ise tuleb käituda nii, nagu Sa soovid, et Sinuga käitutaks. Iga suhtlusolukord ei pruugi olla üdini meeldiv, ent järjepidevus aitab Sul kindlasti leida uusi sõpru. 

Klassiruumi pilt

Matemaatika- ja informaatikaõpetaja magistriõppe infotund 2024

Kirjutav käsi

Eesti keele B2-taseme test

Väärikate ülikool 15 aastat

Väärikate ülikoolil täitus 15 aastat