Autor:
Andres Tennus

Majandusteaduse nooremteadur: ettevõtted võiksid innovatsiooniga häbitumalt flirtida

Ettevõtted soovivad tuua turule uuenduslikke tooteid ja teenuseid, kuid nende uuendusmeelsust mõjutab hulk tegureid. Tartu Ülikooli doktorant Elchin Aghazada soovitab ettevõtetel mõelda julgemalt uuendustele ning mitte peljata reeglite ja tavade või kultuuri mõju. Novaator on tõlkinud eesti keelde Elchini peetud ettekande ülikooli kolme minuti loengute konkursil. 

Kas näete seda meemi? Pitlikult kujutab see armukolmnurka sattunud ettevõtteid. Nende käevangus on küll institutsioonid, ent flirdivad nad hoopiski innovatsiooniga. Keeruline olukord, kas pole?

Naljakast meemist tõstatub oluline küsimus: kuidas mõjutavad ettevõtte-tasandi innovatsiooni ametlikud institutsioonid, olgu siis seadused ja regulatsioonid, või siis mitte-ametlikud institutsioonid, nagu kultuur?

Mina otsisin oma töös sellele küsimusele vastust. Vaatasin läbi erinevaid andmestikke ja leidsin neist mõndagi ootamatut. 

Üks selline leid oli korruptsioon. See on justkui kaval sõber, kes aitab teil oma soove täita, kuid ei kasuta selleks seaduslikke meetodeid. Madala institutsioonikvaliteediga riikides, kus regulatsioonid ja seadused ei toimi, mõjub korruptsioon tegelikult innovatsioonile hästi. Miks nii? Ettevõtted hangivad selle abil litsentse ja lube ning toovad oma innovatsiooni turule.

Seevastu tugeva institutsioonikeskkonnaga riikides see positiivne mõju kaob. See oleks nagu peoga pühitud. Asi on selles, et kvaliteetsed institutsioonid ei lase korruptsiooni innovatsiooni ringmängule ligi.

Milline oleks aga ringmäng kultuuri ja innovatsiooni vahel? Selles mängus kõik kultuurijooned samme ei mõjuta. Minu töö näitab, et kuigi kultuur on innovatsioonile endiselt oluline, pole päris kõigil kultuurimõõtmetel innovatsioonile märkimisväärset mõju.

Mõni mõõde mõjutab innovatsiooni aga teistest hoopis enam. Näiteks on individualistlikul kultuuril innovatsioonile suurem positiivne mõju kui paindlikul või ilmalikul kultuuril.

Mida kultuuri, innovatsiooni, korruptsiooni ja institutsioonide ringmäng aga laiemalt tähendab? Tahan oma tööga pakkuda neis orienteerumiseks kompassi poliitikakujundajatele, juhist investoritele ja strateegiaplaani ettevõtetele. Minu töö on üleskutse mõista institutsioonide võimsat panust ettevõtete innovatsiooni.

Võib-olla tuleks ettevõtetel ja innovatsioonil lihtsalt sõbralikult kokku saada ja omavahel loomingulisi sähvatusi vahetada. Kuhu jäävad sel juhul institutsioonid? Ei kao nemadki kuhugi: nemad on alati taustal valvel, et ideesähvatustest ei vallanduks tulekahju.

Elchin Aghazada on Tartu Ülikooli majandusteaduse nooremteadur, kes võitis oma lühiloenguga rahvusvahelise Coimbra Groupi kolme minuti loengute konkursi Tartu Ülikooli eelvooru.

Vaata Elchini loengut UTTV-st.

Rahatagavara

Mees tunneb end sama varapagasiga kindlamalt kui naine

Doktoritöö

Liis Ermus kaitseb doktoritööd „The phonetic variation of plosives in Estonian“

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle