Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond plaanib 2022. aastast muuta vastuvõtutingimusi neile, kes soovivad asuda õppima eestikeelse arstiteaduse, proviisoriõppe või hambaarstiteaduse õppekava alusel. Uuendusena peavad kõik kandidaadid tegema akadeemilise testi ning kombineeritud keemia- ja füüsikaeksami, lõppvooru jõudnud üliõpilaskandidaati ootab ees suuline vestlus.
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna õppeprodekaani Anti Kalda sõnul on selle mõtte taga soov saada meditsiiniteaduste valdkonda õppima parimad ja oma otsuses kindlad üliõpilased, sest õpe on mahukas ja nõudlik ning eeldab läbi pikkade õpinguaastate maksimaalset pühendumist. „Teisest küljest võimaldab see teha muudatusi ka õppekavades, kuna saame vähendada gümnaasiumiastmes õpitavate ainete kordamist ning lisada uusi õppeaineid, mis suurendaksid arstide, proviisorite ja hambaarstide konkurentsivõimet ja asjatundlikkust oma tulevases töös,“ rääkis Kalda, rõhutades, et tänavused vastuvõtutingimused ei muutu.
2022/2023. õppeaasta vastuvõtuga seotud uuendused
2022/2023. õppeaastaks peab eestikeelse arstiteaduse, proviisori või hambaarstiteaduse õppekava alusel kandideerija tegema esmalt akadeemilise testi, millega hinnatakse tema võimeid, teadmisi ja loogilist mõtlemist, st valmisolekut ülikooliõpinguteks.
Akadeemilise testi positiivsele tulemusele sooritanuid ootab ees kombineeritud keemia- ja füüsikaeksam. Õppeprodekaan Anti Kalda sõnul on keemia ja füüsika olulised eeldusained.
„Meditsiiniteaduste õppekavad hõlmavad endas mitmeid gümnaasiumiastme keemia- ja füüsikateadmisi, millega minnakse ülikooliõpingute käigus veelgi sügavamale. Seepärast on juba ülikooliõpingute alguses oluline tugev keemia- ja füüsikaalane vundament. Arsti-, hambaarsti- või proviisoriõppest huvitatud noorel tasub juba praegu tegeleda intensiivsemalt keemia ja füüsikaga, et õpingud meditsiiniteaduste valdkonnas läheksid ladusamalt. Meie soov on, et õppimist alustaksid korraga ühtlaselt väga heade keemia- ja füüsikateadmistega noored. Tänu sellele saame asuda kohe õppekavadega seotud spetsiifilisemate õppeainete juurde ega pea tegelema õpitu kordamisega,“ rääkis Kalda. Ta lisas, et kombineeritud keemia- ja füüsikaeksami kõrval ei ole 2022/2023. õppeaastast enam (laia) matemaatika eksami ega bioloogia erialakatse nõuet.
Vastuvõtutingimusena jääb alles eesti keele riigieksam või eesti keele teise keelena riigieksam, ent uuendusena lisandub vestlus kandidaadiga. Vestluse teemad on teadmised konkreetse õppekava õpingutest, motivatsioon ja suhtlemisoskus. „Meie kogemus näitab, et on teatud küsimused, mille meditsiiniteaduste valdkonda õppima tulev inimene peab enda jaoks läbi mõtlema: kas ta kujutab ette, kui keerulised ja mahukad on eesseisvad õpingud, on tal motivatsiooni see pikk õpingutee läbida? Kas tal on ka oskus end väljendada? Sest olgu see proviisor, hambaarst või arst, nad kõik peavad oskama patsiendiga suhelda,“ arutles Kalda.
2022/2023. õppeaasta vastuvõtutingimuste muudatuse peab heaks kiitma ka Tartu Ülikooli senat.
Tänavused vastuvõtutingimused ei muutu
Arstiteaduse ja proviisori õppekava alusel õppima kandideerimiseks peab tegema eesti keele või eesti keele teise keelena riigieksami ning sooritama kas (laia) matemaatika riigieksami või erialakatse bioloogias või keemias. Hambaarstiteaduse õppekava puhul tuleb kandidaadil teha akadeemiline test ning sooritada kas (lai) matemaatika riigieksam või erialakatse bioloogias või keemias.
Avalduste vastuvõtt toimub tänavu 17. juunist 30. juunini. Loe lähemalt Tartu Ülikooli sisseastumisveebist.