Miks kanduvad viirused loomadelt inimestele?

Tartu Ülikooli uurija-professor Andres Merits rääkis algatuse „Kust sa tead?“ raames tehtud videoklipis, et viimase 15 aasta jooksul on teadlased aru saanud, kui palju on maailmas inimestele külge hakkavaid viiruseid.

Professor Merits ütles, et maailmas on umbes 15 000 liiki linde ja imetajaid, kuid nakatavaid viiruseliike on arvatavasti kuni kaks miljonit. Kõige tõenäolisemalt kanduvad inimestele üle viirused, mis pärinevad meile võimalikult lähedastelt loomadelt, näiteks ahvidelt. Teine rühm on professori sõnul üllataval kombel nahkhiired ning kolmas suurem rühm on veelinnud.

Merits selgitas, et viiruseid tõmbab inimeste poole põhjusel, et inimene on siin planeedil eriline. „Meid on palju, me liigume, me oleme suured ja viiruse seisukohast oleme väga hea söögilaud,“ lausus ta.

Viiruse ülekandumine inimestele on osa tänapäeva suurimast probleemide ringist, mis hõlmab looduskeskkonna vähenemist, kliimasoojenemist ja muid ebameeldivaid inimese tekitatud nähtusi.

„Kust sa tead?“ on Eesti Teadusagentuuri koordineeritud algatus, mis koondab ligi 40 partnerorganisatsiooni ja sadu Eesti teadlasi. Selle eesmärk on pakkuda ühiskonnale teadus- ja tõenduspõhist tuge. Eesti teadlaste tööde tutvustusi saab vaadata algatuse „Kust sa tead?“ veebilehelt ja Facebooki lehelt.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!