Autor:
Pexels.com

Murruline tuletis murrab läbi keerulistest probleemidest

Ehkki matemaatilised funktsioonid on teinud loodusteadlaste elu hulga lihtsamaks, võib muutuda võrrandite lahendamine arvutiprogrammide jaoks ääretult ajamahukaks. Tartu Ülikooli matemaatikute välja töötatud arvutusmeetod aitab paremini lahendada murrulisi tuletisi sisaldavaid võrrandeid, millest võib kasu olla nii meditsiinis, kliimauuringutel kui ka finantsmaailmas.

Elu meie ümber kirjeldavad erinevad funktsioonid. Näiteks saame funktsiooni abil panna kirja, kui pika vahemaa liigub auto igal ajahetkel. Võttes nüüd sellest auto liikumist kirjeldavast funktsioonist tuletise, saame kirjeldada auto liikumise kiirust. Kui võtame omakorda tuletise kiiruse funktsioonist, saame me auto kiiruse muutumise kiiruse ehk kiirenduse, kirjutab Tartu Ülikooli matemaatika nooremteadur Hanna Britt Soots Novaatoris.

Artikkel ilmus Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi „Teadus 3 minutiga“ raames, mille finaal toimub 2. veebruaril.

Hanna Britt Soots uurib murruliste diferentsiaalvõrrandite omavahelisi seoseid. Oma teadustööga seonduvalt huvitab Sootsi, kuidas on võimalik matemaatikat rakendada teistes teadusharudes. Lisaks doktoritööle õpetab ta gümnaasiumis programmeerimist ning on aktiivne üliõpilasesindaja erinevates ülikooli otsustuskogudes. Vabal ajal tegeleb Soots kudumisega ja naudib briti huumorisarju.

28. septembril toimus Tartu Ülikooli „Teadus 3 minutiga“ eelkonkurss, kus Hanna Britt Soots saavutas esimese koha loenguga „Matemaatika aitab maailmast paremini aru saada“.

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Arvamusfestival

Tartu Ülikooli inimesed 18. mail Tartu [eel]arvamusfestivalil