Autor:
Pexels.com

Otsustusloogika võib viia nii taevatrepina kõrgustesse kui ka kiirteena põrgu

Teadlik otsustusloogikate kasutamine hoiab ära ettevõtete pankrotilaine ja aitab keerulistel aegadel elus püsida. Seejuures võib ühes olukorras edu taganud loogika viia muutunud oludes hukatuseni.

Eesti majandus on murettekitavas languses juba mitmendat kvartalit järjest ja head ei tõota ka tulevikuprognoosid. Inimesed vaesuvad ning on rahulolematud ettevõtete ja olukorraga riigis. Kuigi töölepingus märgitud palk ehk nominaalpalk on võrreldes koroonaeelse ajaga jõudsalt kasvanud, on reaalpalk oluliselt langenud. Põhjus peitub elanikkonna reaalse ostujõu vähenemises. Hinnad on kasvanud praktiliselt igal pool ja see annab paljudele valusalt tunda. Inimesed saavad sama raha eest vähem ja hoiavad kokku sealt, kus võimalik, kirjutab Tartu Ülikooli majandusteaduse doktorant Tairi Leis Novaatoris.


Artikkel ilmus Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi „Teadus 3 minutiga“ raames, mille finaal toimub 2. veebruaril.

Tairi Leis on 25-aastase staažiga ettevõtja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli magistrantuuri ettevõtluse ja tehnoloogia juhtimise erialal. Lisaks on Leis majandusteaduse doktorant, uurides ettevõtete ebaõnnestumisi rahvusvahelistumisel. Erilise vaatluse all on tal koostöövõrgustike ja otsustusloogikate mõju.

Leisi doktoritöö annab võimaluse Eesti majandustulemusi parendada. Eriliselt kasulik on see ettevõtjatele, kes juba tegutsevad või alles kavatsevad rahvusvahelisele turule siseneda. Ta on kirjutanud peatüki 2024. aasta jaanuaris ilmunud raamatus „Cases on Born Globals“, mis on mõeldud rahvusvahelise äri ainete õpikuna ülikoolides.


Tairi Leis osales 28. septembril Tartu Ülikooli „Teadus 3 minutiga“ eelkonkursil loenguga „Nõiutud mets“

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Arvamusfestival

Tartu Ülikooli inimesed 18. mail Tartu [eel]arvamusfestivalil

Doktoritöö

Rodolfo Basile kaitseb doktoritööd „Invenitive-Locational Constructions in Finnish: A Mixed Methods Approach”