5. detsembril saab Omicumis kuulata tänavu Eesti Teaduste Akadeemia välisliikmeks valitud professor Svante Pääbo loengut „Archaic Genomics“.
Svante Pääbo on maailmatasemel evolutsiooni- ja populatsioonigeneetik, kelle teedrajav ja teadusvaldkondi ühendav teadustöö algas juba 1980ndatel, mil ta õppis Uppsala ülikoolis paralleelselt nii meditsiini kui ka humanitaaraineid. Ta oli üks esimestest, kes eraldas arheoloogilisest materjalist DNA ning töötas välja selleks vajalikud laboratoorsed protokollid. 2014. aastal ilmus Svante Pääbo elulooraamat, milles kirjeldati vana DNA uurimise arengut ja mis tõlgiti kiiresti eesti keelde pealkirjaga „Neandertali inimene. Kadunud genoome otsimas“.
Professor Pääbo rajatud paleogenoomika ehk vana DNA uurimise valdkond lõi aluse morfoloogiliselt hästi tuntud neandertallase, kuid ka seni kirjeldamata denissovlase – st nüüdisinimese ammuilma välja surnud sugulasliikide – genoomide uurimiseks. See on nüüdseks loonud uued arusaamad Homo sapiens’i kui liigi kujunemisest ja mis veelgi huvitavam, arhailiste inimestega segunemise tuvastamiseks. Vähem kui kümne aasta jooksul on üldiselt omaks võetud seisukoht, et Homo sapiens’i evolutsiooni koidikul elas maakeral mitu inimese perekonna liiki, kes olid võimelised omavahel järglasi saama. Hiljutises professor Pääbo teadusartiklis kirjeldati 50 000 aastat tagasi elanud neandertallase ja denissovlase otsest järeltulijat (Nature, 2018).
Svante Pääbole on antud ridamisi rahvusvahelisi teadusauhindu, -preemiaid ja nominatsioone. Ta on mitme teaduste akadeemia au- või välisliige. Siinses kontekstis on sobiv lisada, et tema ema oli eestlane. Põhjalikuma ülevaate professor Pääbo elust ja teadustööst võib leida Vikipeediast. Ajakiri Time on valinud Svante Pääbo maailma saja mõjukama inimese hulka.
Professor Pääbo ei saabu Tartusse esimest korda. Tema uurimisteemad olid ja on seotud ka meie ülikooli teadustööga nii ühiste artiklite kaudu, kuid veelgi enam üldise mõju kaudu vana DNA ja nn kadunud genoomide uurimise suuna tekkele ja arengule Tartus.
Svante Pääbo loeng toimub Omicumi (Riia 23) auditooriumis 105 kl 10.15.