Autor:
Kaspar Koolmeister

Põuakindlate taimede aretamine vähendab toidunappust

„Geneetiliselt muundamata organisme pole olemas,“ ütleb molekulaarse taimebioloogia professor Hannes Kollist, kes pälvis tänavu koos taimebioloogia kaasprofessori Ebe Meriloga riigi teaduspreemia töö eest, milles uuriti taimede kohanemist muutuvas kliimas.

Kliima muutub ja kestev põud on üle maailma aina suurem probleem. Üks viis kliimamuutusega seotud saagikadusid vähendada on aretada põuale paremini vastupidavaid, väiksema veetarbimisega taimi.

„Taimed kohanevad keskkonnamuutustega lehtede ja varte pinnal asuvate õhulõhede avanemise ja sulgemise kaudu. Näiteks põuaperioodil õhulõhed sulguvad, et kaitsta taime niiskusekao ja närbumise eest. Süsihappegaas on aga taimedele toit, mille omastamiseks õhulõhed avanevad,“ seletab professor Kollist.

Loe edasi ajakirjast Universitas Tartuensis.

Rahatagavara

Mees tunneb end sama varapagasiga kindlamalt kui naine

Doktoritöö

Liis Ermus kaitseb doktoritööd „The phonetic variation of plosives in Estonian“