Professor Urmas Lepner räägib inauguratsiooniloengul lihasööjabakterist

Neljapäeval, 18. oktoobril kell 16.15 toimub ülikooli muuseumi valges saalis Tartu Ülikooli kirurgia professori Urmas Lepneri inauguratsiooniloeng „Nekrotiseeriv pehmekoe infektsioon – lihasööjabakteri haigus“.

Urmas Lepner on Tartu Ülikooli ja TÜ kliinikumi kirurgiakliiniku juhataja ning TÜ meditsiiniteaduste valdkonna residentuuriprodekaan. 2017. aastal valiti ta TÜ kirurgia professoriks. Inauguratsiooniloengul räägib Lepner nekrotiseerivast pehmekoe infektsioonist, mida meedias kajastatakse sageli kui lihasööjabakteri haigust. See on üks raskemaid haigusprotsesse, millega arstid ja kirurgid kokku puutuvad. Tavaliselt põhjustavad seda toksiine produtseerivad bakterid.

Haigust iseloomustab väga kiire progresseerumine koos pehmete kudede hävimisega ja raskematel juhtudel lõpeb see patsiendile jäseme kaotuse või isegi surmaga. Inauguratsiooniloengul saab ülevaate selle harva esineva, kuid suurt suremust põhjustava haiguse epidemioloogiast, riskiteguritest, patofüsioloogiast, diagnostikast ja raviaspektidest.

Urmas Lepner on lõpetanud 1980. aastal Tartu Ülikooli. Pärast aspirantuuriõpinguid Tartus kaitses ta 1986. aastal väitekirja teemal „Kordusoperatsioonid aordi-niudearteritel ja reie-põlveõndla arteritel“ ning sai meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi kirurgia erialal.

Lepner on läbinud kõik akadeemilise karjääri astmed assistendist (1986) ja vanemassistendist (1992) kuni dotsendini (1997). Ta on teinud kliinilisi teadusuuringuid üld- ja veresoontekirurgia valdkonnas ning tal on pikaaegne praktilise kirurgi kogemus.

Inauguratsiooniloengust toimub veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV vahendusel.

Lisateave: Urmas Lepner, TÜ kirurgia professor, 5331 8201, urmas.lepner@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677