Autor:
Peeter Põldre

Rektor rahvusülikooli aastapäeva aktusel Torontos: sidet väliseesti kogukonnaga saame hoida noorte abil

Rahvusülikooli 105. aastapäeva puhul külastas ülikooli delegatsioon Toronto Ülikooli ja väliseesti kogukonda. 1. novembril toimus pidulik aktus, kus kõneleti vastastikusest toetusest, noorte sidemest Eestiga ja ettevõtluskoostööst.

Toronto Ülikooli Tartu kolledži saalis eestikeelse Tartu Ülikooli 105. aastapäeva aktusel kõne pidanud rektor Toomas Asser rõhutas sidemete olulisust. „Meil on põhjust olla tänulik väliseesti inimestele ning ühiselt mõelda, mis on see, mille abil hoida suhteid Kanada eesti kogukonna ja Eesti vahel jätkuvalt tugevana. Näen, et peamine võimalus seda teha on noorte kaudu – kultuuri- ja haridussidemete ning teadus- ja ettevõtluskoostöö toel,“ sõnas rektor. Ta kutsus Kanada eesti noori Tartusse, kus on ülikooliõpingute käigus parim võimalus õppida eesti keelt ja kultuuri sügavuti tundma. Lisaks avaldas rektor lootust, et Kanada eestlaste omavahelised sidemed püsivad samuti tihedad, sest ainult nii saab kesta ka side Tartu ja Toronto vahel. 

Aktusel tervitas külalisi Toronto Ülikooli eesti õppetooli juhataja professor Andres Kasekamp. Samuti viibis kohal Eesti suursaadik Kanadas Margus Rava, kes edastas justiits- ja digiministri Liisa Pakosta õnnitlused ning andis üle välisministri tänukirja Toronto Ülikooli professorile Mihkel Tombakule koostöö eest rahvusvahelise ärikiirendiprogrammi Creative Destruction Lab (CDL) jõudmisel Eestisse ja Tartu Ülikooli. Rava rõhutas eesti keele õpetamise olulisust Torontos ning tõstis esile Andres Kasekampi ja Eesti Õppetooli Sihtasutuse presidendi Peeter Einola tööd eesti keele lektoraadi avamisel.

Image
Peeter Einola kinkis ülikoolile graafilise lehe „Kõik meie loomakesed koos“.
Peeter Einola kinkis ülikoolile graafilise lehe „Kõik meie loomakesed koos“. (autor: Peeter Põldre)

Aktust juhtinud Einola märkis, et Tartu ja Toronto ühised projektid on kandnud vilja. Koostöö on aastakümnete jooksul muutunud mõlemale poolele aina kasulikumaks: Toronto eestlased toetavad tartlaste ettevõtmisi ja Eesti panustab aktiivselt eesti kultuuri edendamisse Torontos. Ühistöö väärtustamise tähisena sai ülikool kingiks graafilise lehe „Kõik meie loomakesed koos“, mille autor on inuiti kunstnik Oshoochiak Pudlat.

Sel aastal alustas Haridus- ja Noorteameti koordineeritava programmi „Eesti keele ja kultuuri akadeemiline välisõpe“ raames Toronto Ülikooli juures eesti keele õpetamist Tallinna Ülikooli teadur Kadri Tüür, kes tutvustas aktusel Toronto Ülikooli eesti keele, kirjanduse ja kultuuri õppeprogrammi. Lisaks esines Toronto Eesti Akadeemiline Segakoor Ööbik.

Rektor Toomas Asser kohtus visiidi jooksul Toronto Ülikooli presidendi Meric Gertleriga. Kohtumise teemad olid eesti keele õpe Toronto Ülikoolis, CDL-i arendamine Tartus, Ukrainast pärit üliõpilaste toetamine ning tihedamad koostöövõimalused kahe ülikooli vahel. Arendusprorektor Tõnu Esko kohtus Toronto CDL-i tegevjuhiga. 

Visiidi raames pidasid Tartu Ülikooli teadlased Toronto Ülikoolis kaks akadeemilist loengut. Psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihmani loeng kandis pealkirja „Multilingual education: Language in transition in Estonia’s schools“ („Mitmekeelne haridus: eestikeelsele haridusele üleminek“). Võrdleva poliitika professor Piret Ehin andis loengu „Russia-Ukraine war: implications for ethnic relations and domestic politics in Estonia“ („Venemaa-Ukraina sõda: mõju etnilistele suhetele ja sisepoliitikale Eestis“).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Cooperation

Tartu Ülikooli saatis Enlighti ühisprojektide taotlusvoorus edu

Mõjukonverents

Enlight kutsub taas kandideerima ühiskondliku mõju auhinnale

Enlight tutvustab uues kampaanias võrgustiku silmapaistvaimaid tegijaid

Enlighti kampaanias „Enlighti inimesed“ tutvustatakse kolme aasta jooksul võrgustiku liikmeid, kes on oma erialaste saavutuste ja isikuomaduste poolest teistele eeskujuks. Tartu Ülikoolist tõstetakse esile kuut inimest, kellest esimene on keskkonnatervishoiu professor Hans Orru.