Rektor Toomas Asser: põlvkondadeülesest tarkusest sünnivad kõik Eesti elu ees ootavad pöörded

Rektor Toomas Asseri kõne Tartu Ülikooli 2021/2022. akadeemilise aasta avamisel.

Head Tartu Ülikooli 14 652 üliõpilast! Austatud minister! Head kolleegid!

Ma soovin täna eraldi pöörduda aga just esmakursuslaste poole. Teid on tänavu kokku 4339, kõrghariduse esimesel astmel 2620, magistriastmel 1539 ja doktoriõppes 180 uut õppurit. Me oleme ülikoolis uhked, oleme õnnelikud ja kindlasti ka tänulikud, et tegite sel suvel otsuse asuda õppima just Tartu Ülikoolis. Sest Tartusse tulevad parimad. Tartusse tulles tehakse teadlik ja Eesti tulevikku arvestav valik. Tunnustan kõiki noori, kes on leidnud enda kutsumuse ja teinud selle järgi ka erialavaliku. Tere tulemast kõigile!

Ehkki rektorina ma ei saa ega soovigi ühtegi eriala pidada teistest paremaks või halvemaks, luban endale ometigi vabadust, et tõsta täna eriliselt esile just neid noori, kellest saavad ülikooliõpingute järel Eesti koolide uued õpetajad. Täna ülikooliteed alustav õpetajate lend on esimene, kelle õpingud mööduvad täiesti uues õpikeskkonnas, järgmise semestri alguses Jakobi tänaval avatavas haridusteaduste instituudi uuenenud majas.

Ülikool on pühendunud meie liikmetele parima tegutsemiskeskkonna tagamisele. Ülikooli hooneid, kus ehitajad praegu tegutsevad, ei jõuaks ma siin üles lugeda. Tänan mõistva suhtumise eest kõiki kolleege ja üliõpilasi, kes kogevad ehk ajutisi ebamugavusi, selleks et oodata ära uute ruumide peatne valmimine.

Nüüdisaegsed töötamis- ja õppimisruumid on kvaliteetse kõrghariduse tagamise materiaalne pool. Samal ajal tegutseme väga sihikindlalt selle nimel, et korda saaks ka kõik muu, mida on vaja, et meie noored saaksid Eestis maailmatasemel emakeelse kõrghariduse; aga ka selleks, et me õppejõud jääksid ülikooli ja neil oleks kindlus, et ühel päeval, kui aeg on käes, on olemas särav ja arukas uus põlvkond, kes nende ameti väärikalt üle võtab.

Lõpuks ometi on ka üksikute poliitikute suust hakanud kostma tõdemust, et Eesti kõrgharidus on alarahastatud. Praegu veel liiga üksikute, sest tegelikult ei saa rahapuudusega kaasnevaid riske enam kuidagi ignoreerida. Avame nüüd ka avalikkuses sel teemal diskussiooni, ehkki poliitilise menukuse vaatevinklist pole see just kõige atraktiivsem jutupunkt. Oleks häbilugu, kui 10–15 aasta pärast seisaksime käed rüpes ja peaksime tunnistama, et oleme kaotanud oma suurepärased õppejõud ja paljude ühiskonnale oluliste erialade järelkasvu. Siis kaotab Eesti noor, kelle loomuomane püüd on leida enda jaoks parimad õppimisvõimalused. Kui parim asub mujal, oleme kaotanud Eesti tuleviku ja oleme riigina läbi kukkunud. Aga nii ei tohi juhtuda! Pöördun siinkohal ka riigijuhtide poole: panen teile südamele, et te riigieelarve eelnõud tehes ei unustaks taas ära kvaliteetset eestikeelset kõrgharidust.

Mul oli põhjust riigijuhtide poole pöörduda ka läinud nädalal. Pooleteise aastaga oleme justkui uinutatud teadmisse, et meie elu dikteerivad piirangud. Minu üleskutse on kehtestada ainult põhjendatud piiranguid ja keskenduda sellele, mida on tegelikult vaja loomuliku elukorralduse taastamiseks. Ma usun, et saame kõik aru, et päris ilma piiranguteta ei saa. Ei saa ka meie Tartu Ülikoolis. Võtame kas või tänase akadeemilise aasta avamise. Oleme siin, väljas, mitte aulas; soovitame rahvarohketes üldkasutatavates ruumides kanda maski ja teha suuri loenguid veebi teel. Aga kuna ülikool koondab ainult tarku ja eluterveid inimesi, siis olen sügavalt veendunud, et igal pool leitakse õppetöö läbiviimiseks head ja mõõdukad viisid.

Vaktsineerimine on meie kasutada olevatest valikutest tõepoolest parim, et saaksime oma endise elu tagasi. Meie töötajatest ülikoolis on ligi 90% end juba vaktsineerinud ja ootame sama tulemust ka üliõpilastelt. Olge eeskujuks ka oma sõpradele ja lähedastele. Oleme kutsunud ülikoolile appi Tartu Ülikooli Kliinikumi. Vaktsineerimispunkt on täna ja homme peahoones. Eeloleva kuu jooksul sõidab vaktsineerimisbuss ka mitmete teiste õppehoonete ja ühiselamute juurde. Kasutage seda võimalust!

Nüüd aga, head üliõpilased! Võtke oma ülikooliaastatest maksimum. Elage õnnelikku elu ja kasutage ära kõik võimalused, mida akadeemial on teile pakkuda. Universitas’ena annab Tartu Ülikool teile ainulaadse kõrghariduse, mis tugineb meie tippteadusele. Võtke parim just oma valitud erialast, aga ühtlasi looge endale unikaalne haridustee ka teiste õppekavade ainete kombineerimisega. Nii loote endale võimsa eelise tulevaseks tööeluks.

Head kolleegid! Vaadakem neid noori ja õppigem ka ise neilt. Praegune avatud maailm ei jäta kahtlustki, et on asju, milles need noored on oma teadmistega meist ees. Osake neid kuulata! Kasutage võimalust vastastikku targemaks saada! Sest just sellisest põlvkondadeülesest tarkusest sünnivad kõik Eesti elu ees ootavad pöörded, olgu nendeks siis digi-, rohe- või lihtsalt pööre hea elu suunas.

Soovin kõigile arukat, turvalist ja meeldejäävat uut akadeemilist aastat!

Tartu Ülikooli 2021/2022. akadeemilise aasta avamine