Semiootikud tähistavad rahvusvahelise konverentsiga Peeter Toropi 60. sünnipäeva

26.−27. novembrini toimub Tartu Ülikoolis rahvusvaheline konverents "Kultuur vahendamises: totaalne tõlge, komplementaarsed vaatepunktid", mis on pühendatud kultuurisemiootika professori Peeter Toropi 60. sünnipäevale. Esinejaid tuleb Eestist, Soomest, Hollandist, Brasiiliast ja mujalt. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39133","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Konverentsi keskne märksõna on vahendamine, mõistetuna katusterminina, mis hõlmab väga erinevaid infotöötlemise ja -vahetuse vorme kultuuris. Vahendamise teemat käsitletakse ettekannetes mitme nurga alt, arutledes nii kultuuri toimemehhanismide kui ka biotõlke võimaluste, aga ka traditsioonilisemate, kirjanduse tõlkimisega seotud küsimuste üle.

"Sageli saab keelte ja ka teiste märgisüsteemide abil toimuvat vahendamist tulemusrikkalt analüüsida tõlkelise protsessina. Konverentsi pealkirjas sisaldub viide Peeter Toropi totaalse tõlke kontseptsioonile, mis osutab tõlkeliste protsesside paljususele kultuuris," selgitas konverentsi üks korraldaja, TÜ semiootika teadur Elin Sütiste.

Teiste seas osalevad konverentsil rahvusvahelise semiootika assotsiatsiooni president prof Eero Tarasti ning prof Vilmos Voigt Budapestist, kes 1. detsembril promoveeritakse Tartu Ülikooli audoktoriks.

Konverents toimub 26. novembril algusega kell 9 TÜ ajaloo muuseumi valges saalis ja 27. novembril TÜ peahoones auditooriumis 232 algusega kell 9.30. Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli semiootika osakond ja Eesti Semiootika Selts.

Konverentsi toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Eesti Teadusfond (grant nr 7594), Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond (Kultuuriteooria tippkeskus), Tartu Ülikooli filosoofiateaduskond, Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituut.

Rohkem infot: /SOSE/conference/2010_total_translation/index.html

Lisainfo: Elin Sütiste, TÜ semiootika teadur, tel 5558 2846; Katre Väli, TÜ semiootika osakonna spetsialist, tel 526 3275

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja