Startup Lab laiendab Ukraina hariduselus haaret

16.septembril sai Tartu Ülikooli Startup Labi eestvedamisel alguse koostööprojekt Innosme, mille eesmärk on võimendada Ukraina väikeettevõtetes innovatsiooni, et tugevdada nende konkurentsivõimet ülikoolide ja ettevõtjate koostöö kaudu. Projekti raames keskendutakse innovatsiooni- ja tootearenduse alase teadlikkuse ning oskuste arendamisele.

Väikeettevõtete arengus ja jätkusuutlikkuse tagamisel on olulisel kohal avatus, dünaamilisus, uuendusmeelne mõtteviis ja oskus kohaneda järjest kiiremini turu muutustega. Koostöös Ukraina partneritega töötatakse välja ja viiakse ellu innovatsiooni arenguprogramm, mis võimaldab nii tudengimeeskondadel kui ka väikeettevõtjatel saada teadmisi uuenduste, tootearenduse ja nende protsesside tulemusliku juhtimise kohta. Innosme toetab ka naisettevõtjate arengut ja enesekindluse kasvu ning ettevõtjate ja ülikoolide vahelise koostöö edendamist. Tegemist on maikuus lõppenud kaheaastase praktilise ettevõtlusõppe arendamise programmi jätkuprojektiga, mis kestab 2021. aasta aprillini.

Innosme abil välja töötatud arenguprogrammi raames toimuvad ideede häkatonid, temaatilised töötoad ja seminarid, mentorüritused ning võistlused. Programmi läbinud parimatel ettevõtjatel avaneb võimalus osaleda ja esitleda oma ideid Tartus rahvusvahelisel ärifestivalil Startup Day 2021. Programmi loomisel ja rakendamisel lähtutakse Eesti eelinkubatsiooniprogrammi Starter käigus saadud kogemustest ja majandusteaduskonna parimatest tavadest.

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna peaspetsialisti ja Startup Labi projektijuhi Piret Arusaare sõnul on Starteri programm Eestis edukalt kanda kinnitanud ja kujunenud oluliseks lüliks Eesti iduettevõtete võrgustikus. „Oleme väga rõõmsad, et saame jagada oma kogemust teiste riikidega. Tartu Ülikoolis on läbi aastate olnud arvukalt ettevõtluses läbi löönud Ukraina üliõpilasi, keda on soov projekti kaasata. Varasem kogemus Ukrainas annab meile kindlust, et uuenduslikke ideid on kohapeal palju. Meie algatatud arenguprogramm võimaldab neid edasi arendada ja ellu viia,“ sõnab Arusaar.

Tartu Ülikooli Startup Labi kõrval saab Innosme projekti peamiseks elluviijaks vabaühendus Platform of Innovative Partnership, mis pakub sarnaselt Startup Labiga üliõpilasele kui tuleviku ettevõtjale mõeldud praktilist ettevõtlusõpet. Kaubamärginime Yep all koondab vabaühendus oma võrgustikku üle kahekümne Ukraina ülikooli, sh Kiievi Riikliku Majandusülikooli, Kiievi Tarass Ševtšenko nimelise Riikliku Ülikooli, Riikliku Lennundusülikooli ja Donetski Riikliku Tehnikaülikooli.

Projekti rahastatakse Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

Lisateave: Piret Arusaar, Tartu Ülikooli majandusteaduskond, Starteri programmijuht, 516 2945, Piret.arusaar@ut.ee