Autor:
Ragnar Vutt

Tartu kui enesearengukeskus

Gümnaasiumis oli mul mõttes kaks valikut, kuhu õppima minna: välismaale või Tartu Ülikooli. Otsustasin Tartu Ülikooli kasuks, sest siin on õppinud terve mu pere – ema, isa, kaks venda ja üks õde – ning seega tunnen end kui kodus. Erialaks valisin informaatika. See ei olnud küll lausa minu kirg, kuid tundus väljakutsuv ja perspektiivikas. Aga miks just Tartusse?

 

Tudengiorganisatsioonid

Tulin Tartusse kindla kavatsusega liituda mõned tudengiorganisatsiooniga. Kuna Tartus on terve võrgustik rohkem kui 60 tudengiorganisatsiooniga, oli valida raske, ja nii alustasingi sügisel tööd lausa kolmes organisatsioonis. Igaüks neist andis mulle isemoodi kogemuse alates ürituste korraldamisest ja lõpetades ettevõtetega suhtlemisega, kuid läbivaks jooneks said uued tutvused. Leidsin sõpru enda erialalt, vanematelt kursustelt ja isegi vilistlaste seast. Tudengiorganisatsioonid on uute suhete loomiseks ja nende hoidmiseks suurepärane koht – ülikoolis veedetud ajast ei jää meelde mitte õppimine, vaid teistega koos veedetud aeg. 

 

Akadeemiline areng

Teiseks aastaks sain aru, et kuigi vabatahtlik töö on mulle oluline, olin ülikooli tulnud ikkagi selleks, et õppida, ja nüüd olen rohkem rõhku pannud just teadmiste omandamisele. Prioriteedi nihkumisele aitas kaasa ka see, et ained läksid tublisti põnevamaks – pärast alusainete läbimist nägin lõpuks õpitud teadmiste vajalikkust ja eriala võlu. Lisaks on mul alates teisest aastast suurem vabadus valida, milliseid aineid ja millises järjekorras ma võtan, sealjuures nii oma õppekavast kui ka täiesti teistest valdkondadest. Mul on hea meel, et mu õppekava on paindlik ja soovi korral saaksin valida ka kõrvaleriala. 

 

Õppimine ja õpetamine käsikäes

Peale õppimise meeldib mulle ka teisi õpetada. Tartu Ülikool võimaldab eeskujulikel üliõpilastel õppeassistendina praktikume anda. Nõnda olen minagi kevadsemestril ühe õppeaine juhendaja. Lisaks olen Tartu Ülikooli teaduskooli projektis Noored Kooli juba aasta aega programmeerimise töötube andnud. Õpetan eelkõige sellepärast, et naudin seda protsessi ja võimalust saadud teadmisi kinnistada, kuid tuleb tunnistada, et ka õpetamise eest saadav tasu on hea lisa igakuisele stipendiumile.

 

Miks Tartu Ülikool?

Tartus on kõik vajalikud eeldused enesearenguks: tuhandeid õppeaineid, tegusate tudengiorganisatsioonide võrgustik, üle 13 000 üliõpilase, kellega suhelda ja koostööd teha, ning kümned põnevad üritused ja võistlused igal nädalal. Tartus on olemas kõik, mida vaja, et rahuldada ka kõige ambitsioonikamat ja aktiivsemat tudengit. 

 

Autor: Tarmo Pungas

Lugu on esmalt avaldatud 2021. aastal "Haridusteatmikus"

Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse õppekava.

Kaheksateistkümneaastaselt teadust tegema

Tartu Ülikooli üliõpilased Polina Tipakova ja Kirill Nitsenko. 

Narvast Tartusse ülikooli – põnev ja üllatusterohke seiklus

TÜ peahoone

Algas sisseastumine Tartu Ülikooli eestikeelsesse esimese astme õppesse