Autor:
stefamerpik, Freepik.com

Tartu teadlased uurivad pimeduse tekkepõhjusi

Nägemispuue ja pimedus on maailmas suur probleem, millega kaasnevad kulud nii üksikisikule kui ka kogu ühiskonnale. Laste ja tööealiste nägemispuuet ning pimedust põhjustavad enamasti pärilikud silmahaigused. Tartu arstid ja teadlased otsivad nende aluspõhjusi, et anda patsientidele täppisdiagnoos ning avardada nende ravivõimalusi.

Inimesed kardavad pimedaks jäämist rohkem kui jäseme, kuulmise või mälu kaotust, ja õigusega. Erinevalt kasvajatest või infarktist ei oska arstid seda tänapäevalgi ravida ega ka silmi asendada. Ühtlasi kaasnevad nägemispuude ja pimedusega väljaminekud, millele me tavaliselt ei mõtle. Elukvaliteedi kaotus, suurenenud abivajadus, tervishoiuteenused ja vähenenud tööhõivest tingitud väiksem panus riigi majandusele on reaalsed kulukohad, mis muudavad haiguse kalliks nii inimesele endale kui ka ühiskonnale tervikuna, kirjutab Tartu Ülikooli oftalmoloogia nooremteadur Laura Mauring Novaatoris.


Artikkel ilmus Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava konkursi Teadus 3 minutiga raames, mille finaal toimub 2. veebruaril.

Laura Mauring on silmaarst ja tulevane meditsiinigeneetik. Kombineerides teadmisi ja kogemusi mõlemalt erialalt, heidab ta valgust pimeduse geneetilistesse tekkepõhjustesse. Lisaks kliinilisele tööle patsientidega töötab ta oftalmoloogia nooremteadurina Tartu Ülikooli kliinilise geneetika keskuses. Tema missioon on oftalmogeneetika arendamine Eestis ja tema südameasjaks nägemispuudega inimeste käsitluse parandamine nii meditsiinilisel kui ka sotsiaalsel tasandil.


28. septembril toimus Tartu Ülikooli „Teadus 3 minutiga“ eelkonkurss, kus Laura Mauring saavutas kolmanda koha loenguga „Geneetilised silmahaigused: vaenlane pimeduses“.

Rahatagavara

Mees tunneb end sama varapagasiga kindlamalt kui naine

Doktoritöö

Liis Ermus kaitseb doktoritööd „The phonetic variation of plosives in Estonian“

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle