Tartu Ülikool asutab intellektuaalomandit investeeriva ettevõtte

Tartu Ülikooli (TÜ) nõukogu otsustas 30. novembril asutada ettevõtte UniTartu Ventures OÜ, mis loob uue võimaluse suunata ülikooli teadlaste loodud intellektuaalomandit teadus- ja tehnoloogiamahukatesse ettevõtetesse.

„Tartu Ülikoolile kuuluva osaühingu kaudu saame aidata teadlastel ja ka üliõpilastel ettevõtlusega alustada, suunates nende loodavatesse iduettevõtetesse ülikoolile kuuluva intellektuaalomandi ja otsides selleks rahastajad,“ rääkis TÜ arendusprorektor Erik Puura.

TÜ nõukogu liikme Heidi Kakko sõnul on UniTartu Ventures OÜ asutamine nii ülikooli kui ka Eesti jaoks pikka aega ette valmistatud märgiline otsus, mis loob uusi võimalusi ülikoolist võrsuva teaduspõhise ettevõtluse kiirendamiseks. „Kümne aastaga on Eesti saavutanud suurepärase positsiooni infotehnoloogia valdkonna idufirmade arendamisel. Nüüd tahame kasvatada innovaatilisi rahvusvahelisi ettevõtteid märksa rohkem ka teistes valdkondades loodava teaduse põhjal. Ajastus selleks on õige ja Tartu Ülikooli teadlaste eksperditeadmised on parim intellektuaalne kapital, mida investeerida,“ sõnas Kakko.

Tartu Ülikooli üks eesmärk on olla Eesti nutika majanduse kiirendi. See tähendab muu hulgas ülikooli aktiivsemat osalemist uute kõrgtehnoloogiliste ettevõtete loomises. Vajadus uue ettevõtte järele kerkis esile eelkõige tänu genoomika instituudi, loodus- ja täppisteaduste valdkonna instituutide, ülikoolisisese eksperimentaalarenduse toetusmeetme ning ülikooli hargettevõtete programmi viimaste aastate edukusele ja kiirele arengule.

Ülikoolile kuuluvaks intellektuaalomandiks, mis investeeritakse UniTartu Venturesi kaudu kasvufaasis ettevõttesse, võivad olla näiteks andmed, teadusuuringute tulemused või patendid. Lisaks ülikoolist välja kasvanud tärkavatele ettevõtetele saab UniTartu Ventures koostööd teha ka teiste Eesti või välismaiste tehnoloogiaettevõtetega, mis on varajases faasis ja vajavad arenemiseks ülikoolis loodud intellektuaalomandit.

Lisateave: Erik Puura, Tartu Ülikooli arendusprorektor, 737 4802, 506 9882, erik.puura@ut.ee

Sandra Sommer
pressinõunik
737 5681
5307 7820