Tartu ülikooli füüsika instituudi pikaajalisi kogemusi valgete valgusdioodide vallas rakendatakse edaspidi üheskookoos maailma juhtiva tehnoloogiafirmaga. Samsung R&D Institute Japan ja füüsika instituut arendavad üheskoos tõhusamaid materjale valgete valgusdioodide (LED, light emitting diode) tarbeks.
LEDid mängivad igapäevases valgustuses järjest tähtsamat rolli nii kodudes kui ka linnaruumis. Ühine koostöö keskendub uute tõhusamate materjalide leidmisele valgete valgusdioodide tarvis. „See on tänapäevase materjaliteaduse üks kuumi teemasid, mida kinnitab ka fakt, et selle aasta Nobeli füüsikapreemia pälvis rühm Jaapani/Ameerika teadlasi sinise valgusdioodi loomise eest. See leiutis on muutnud valgustitööstuse tulevikku ja sellel on tähtis roll inimkonna energianälja piiramisel,” kommenteeris Tartu ülikooli materjalide kompuuter- modelleerimise professor Mikhail Brik.
Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm ja Samsung R&D Institute Japan’i asepresident dr Kazushige Mori sõlmisid koostöölepingu Tartu ülikooli ja Samsung R&D Institute Japan’i vahel oktoobris 2014.
„See koostööleping näitab, kui head konkurentsi suudavad Tartu ülikooli teadlaste töörühmad rahvusvahelisel tasemel pakkuda, isegi kui vastavat tööstusharu Eestis ei ole. Professor Mikhail G. Brik’i ja tema töörühma tipptasemel teadustööl on suur potentsiaal, mis on nüüd pälvinud ühe maailma juhtiva valgustite vallas tegutseva kõrgtehnoloogiaettevõtte – Samsungi – tähelepanu. On ilmselge, et peame vaatama kaugemale kui Eesti või Euroopa Liit,” märkis Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.
Professor Brik on tegelenud valgustitööstust potentsiaalselt huvitavate materjalide teoreetilise uurimisega juba üle kümne aasta, neist viimased neli doktoriõppe ja rahvusvahelistumise programmi DoRa toel professorina Tartu ülikoolis. Edukas kontakt Samsung R&D Institute Japan’iga sõlmiti 2014. aasta märtsis toimunud teaduskonverentsil, kus teadlaskond ja kogu maailma tööstusettevõtted tavapäraselt kohtuvad.
Viljakad arutelud Tartu ülikooli ja Samsung R&D Institute Japan’iga viisid lõpuks koostöölepinguni, mis toob kaasa veelgi tugevamad teadussidemed Eesti ja Jaapani ning teadusmaailma ja tööstuse vahel ning aitab kaasa Tartu ülikooli nähtavusele maailmas.
Loe ka Eesti Päevalehes ilmunud artiklit.
Lisainfo: Mikhail Brik (lisainfo inglise keeles), TÜ materjalide kompuuter-modelleerimise professor, tel: 737 4751, e-post: Mikhail.Brik@ut.ee;
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor, tel: 737 4601, e-post: jaak.kikas@ut.ee.